Federal Rezerv Faiz Artışı Beklentisi/Altın, Gümüş, Petrol ve Paladyum Fiyatları - Yatirimim.com / (14 Ocak 2022 Cuma)

14/01/2022 11:06:01

Federal Rezerv büyük bir ihtimalle Mart ayında faiz artırımına gidiyor
Dünkü işlemlerde altın fiyatları ons başına 1820 $ seviyesine kadar gerilerken küresel hisse senedi piyasaları da gevşemişti. Emtia fiyatları gerilerken ABD şirketleri son on yıl içerisindeki en hızlı artmış maliyet enflasyonuyla karşı karşıya kalıyor.

Piyasalarda altın şu aralıkta ons başına 1827 $ seviyesinden işlem görürken, ons gümüş 23.18 $ seviyesinden alıcı buluyor. Platin ons başına 987 $, paladyum ise ons başına 1894 $ seviyesinden işlem görüyor.

ABD ham petrol fiyatları son iki ayın en yüksek seviyelerinden gerilerken Avrupa doğal gaz fiyatları da düşüş gösteriyor.

ABD üretici fiyatları 2021 yılı boyunca %9,7 seviyesinde artış göstermişti. ABD’de 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, özel sektör için borçlanma maliyeti olarak değerlendirilen oran %1,78 seviyesinden %1,73 seviyesine geriledi. Bu arada 2 yıllık Hazine tahvil getirileri değişiklik göstermeksizin Şubat ayı 2020’den bu yana en yüksek seviyesinde, %0.92 seviyesinde gerçekleşiyor.

Piyasalar Federal Rezerv’in Mart ayında %80 ihtimalle bu yılki ilk faiz artırımına gideceklerini öngörüyor.

Her ne kadar faiz artırımları altın için ters bir rüzgar yaratacak olsa da tarihsel verileri bu etkinin sınırlı olabileceğini gösteriyor.

Faiz artırımının olma ihtimaliyle birlikte yükselmeye devam eden sarmal enflasyonun yatırımcılarda altına olan talebi artırabileceği hatta buna ek olarak merkez bankalarının altın talebinin artmasının kıymetli metale uzun dönemli bir destek sağlayabileceği söylenebilir.

2021 yılında küresel ölçekte birçok belli başlı merkez bankasının düzenli altın satın almaya devam ettiği görüldü. Bu alımlarla Rusya dünyanın en büyük beşinci altın tüketicisi konumuna yükselirken Singapur’un son on yıllar içerisinde ilk kez altın alımına gittiği görülüyor. Polonya Merkez Bankası da altın rezervlerini 2022 yılı içerisinde de artırmaya devam edeceğini açıkladı. İrlanda Merkez Bankası’nın da 2009 yılından bu yana ilke kez geçtiğimiz Aralık ayında rezervlerine üç ton altın eklediğini hatırlatmış olalım.

ABD’de enflasyon son kırk yılın en yüksek seviyesinde, %7 oranında gerçekleşirken, Çin’de tüketici fiyatları yıl bazında %1,5 seviyesinde artmıştı. Çin’de ayrıca fabrika kapısındaki enflasyon oranı %12,9 seviyesinden %10,3 seviyesine geriledi. Böylelikle Çin özel sektörünün Aralık ayından bu yana %10 seviyesinde daraldığı görülüyor.

Almanya’da uzun dönemli hükümet borçlanma maliyetleri yıl bazında %-0.07 seviyesinde gerçekleşirken, İngiltere’de 10 yıllık Gilt getirilerinin %0,82 seviyesine yükseldiği görülüyor.

Avrupa Bölgesi’nde altın ons başına 1592 euro seviyesinde işlem görürken İngiltere’de ons altın 1330 £ seviyesinde alıcı buluyor.
 Link
Link
Link
Link

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar