Kıymetli Metaller - Troy Kıymetli Maden Ticareti / (14 Ocak 2022 Cuma)

14/01/2022 10:48:40

ALTIN GÜÇLÜ KALMA ÇABASINDA

Altın dünkü seansta negatif bir kapanış yaparak seansı tamamlamış olsa da 1800 dolar/onsun üzerinde kalmayı başardığı bir seansı geride bıraktı. Seansa 1826 dolar/ons seviyesinde başlayan sarı maden, seans içinde satıcılı dalga neticesinde 1812 dolar/ons seviyesine kadar çekilirken, bu seviyeden toparlanması zor olmadı. Günün kritik gelişmesi ABD’de açıklanan ÜFE verisi yakından takip edildi. Aralık ayında yüzde 0,2 artış kaydeden ÜFE beklentilerin altından artış göstererek, yıllık bazda yüzde 9,7 artış göstermiş oldu. Beklentilerin altında kalan verisi sonrası piyasalar genel olarak negatif yönlü tepki verirken altın yukarı yönlü hareket etti. Altın yine de günü pozitif kapatmayı başaramasa da seansı 1822 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,2 kayıp yazmış oldu.

Gümüş de altınla benzer şekilde günü kırmızıda kapatarak seansı kayıpla tamamladı. 23,14 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 23,08 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,26 kayıp yazmış oldu.

Platin 979 dolar/ons seviyesinden güne başlarken, 971 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,9 kayıp yazmış oldu.

Paladyum günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olurken, yüzde 1’in üzerinde kayıpla öne çıktı. Seansı 1885 dolar/onstan tamamlayan paladyum yüzde 1,3 kayıpla seansı tamamladı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, işlemler 5 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim son zamanların en düşük seviyesi olarak 140 kg altın işlemiyle gün tamamladı.

Mr.Doğukan ÇİÇEK

Marketing&Sales / TradingLink
Link
Link
Link

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar