Altın ve Gümüş Fiyatları - Yatirimim.com / (11 Kasım 2021 Perşembe)

11/11/2021 17:13:09

Altın ve gümüş için kazanımlar devam ediyor

Altın ve gümüş fiyatları son ayların en yüksek yakın değerlerini korumaya devam ediyor. Yatırımcılar yükselmekte olan sorunlu fiyat enflasyonu korkusu sebebiyle değerli metallere yöneliyor.

Altın için Aralık vadelileri son olarak 12.90 $ değer kazanarak 1861.30 $ seviyesinden işlem gördü. Aralık Comex gümüşü ise 0.223 $'lık bir artışla ons başına 24.99 $ seviyesine çıktı.

Piyasaların şu an için odaklandıkları en kritik konu küresel ölçekte yaşanan fiyat enflasyonu. ABD'de bu haftaki enflasyon verilerinin de gösterdiği gibi enflasyon dünya ekonomileri üzerindeki kontrol ve baskısını artırıyor.

Son 30 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyonunu yaşayan ABD'de yatırımcılar enflasyon karşısında korunabilmek için altın ve gümüş benzeri değerli metal varlıklara yönelmiş durumda. Altın son beş ayın en iyi seviyesinde iken gümüş son üç ayın en iyi noktasında.

Piyasalarda Federal Rezerv'in faiz artırımını beklenenden de önce yapmak zorunda kalabileceğine dair yorumlar mevcut

Bugün ABD'de federal tatil var. Hükümet ve Hazine piyasaları işlem yapmıyor.

Avrupa Bölgesi'nde bu yıl için gerçekleşmesi öngörülen ekonomik büyüme oranının %5,0 olacağı öngörülüyor, 2022 yılı için bu değer %4,3 ve 2023 yılı için ise %2.4 olacağı tahmin ediliyor.

ABD dolar endeksi son 15 ayın en yüksek değerine çıkmış durumda.  Nymex ham petrol fiyatı varil başına 80.50 $ seviyesine geriledi. Bu arada 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri %1,57 seviyesinde.

Teknik olarak altın vadelileri Aralık ayı için boğa piyasasında. Yakın dönem için teknik olarak avantajlı. Altın boğalarının yukarı yönlü ilk fiyat hedefi direnç noktası olan 1900.00 $ noktası. Altın ayılarının aşağı yönlü yakın dönem fiyat hedefi altın vadeli fiyatlarını 1800.00 $ seviyesinin altına çekmek istiyor.

İlk direncin 1870.60 $ seviyesinde görülmesi beklenirken ikinci direnç 1875.00 $ noktasında olacak. İlk destek 1850.00 $ seviyesinde görülürken ikinci destek noktası 1845.10 $ 

Gümüş boğaları yakın döneme dair tüm teknik avantaja sahipler. Son altı haftadır fiyatlarda yükselme görülüyor. Gümüş boğalarının yukarı yönlü ilk hedefi Aralık vadeli fiyatlarını geçerek teknik direnç noktası olan ons başına 26.13 $ noktasını geçebilmek. Gümüş ayılarının fiyatı aşağı çekmek istedikleri nokta ise 23.00 $. Gümüş için ilk direnç noktası 25.22 $ olurken ikinci direnç noktası 25.50 $. İlk destek noktası 24.645 $ olurken ikinci destek noktası 24.50 $.

 Link
Link
Link
Link

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar