Altın ve Gümüş Fiyatları - Yatirimim.com / (11 Kasım 2021 Perşembe)

11/11/2021 13:57:29

Gümüş fiyatı 25.00 $ seviyesinde son üç ayın en yüksek seviyesine erişti

ABD’de enflasyon son 30 yılın en kritik yüksek seviyelerine erişti. Gümüş enflasyon verilerinin açıklanması ardından ons başına 0.80 $ değerinde yükseldi. ABD’de 5 yıllık getiriler %1,85 seviyesine geriledi.

Gümüş fiyatı ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Ekim ayına ait tüketici fiyat endeks verisini paylaşması ardından keskin bir şekilde yükselişe geçti. Tüketici fiyat endeksi Eylül ayında %5,4 (yıllık bazda) gerçekleşirken Ekim ayında bu oran %6,2 seviyesine genişledi. Enflasyon göstergesi olan bu veri 1990 yılından bu yana en yüksek seviyesinde. 

Bu ekonomik veriler açıklandığında gümüş neredeyse %3 oranında artış göstererek ons başına 25.00 $ seviyelerinde işlem görmeye başladı. Piyasalarda enflasyon haberinin duyulmasıyla gümüş 24.20 $ seviyesinden 25.00 $ seviyesine sıçradı. Bu önemli toparlanma ile gümüş için Eylül ve Ekim ayı yüksek değerleri olan sırasıyla 24.87 $ ve 24.82 $ seviyeleri geride bırakılmış oldu, böylelikle artık bu noktaların önemli destek noktaları olabileceği yorumlanıyor.

Ekonomistler tüketici fiyat endeksinin %5,3 oranında gerçekleşeceğini bekliyorlardı. Aynı şekilde çekirdek tüketici fiyat endeksi de beklenenin üzerinde gerçekleşti.

Bu arada ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri son bir haftadaki kayıplarını kısmen toparlayarak %1.517 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi de biraz daha kuvvetlenerek 94.59 noktasına erişti.

Gümüş metalinin değer kazanmasının sebebi piyasalardaki gerçek getiri oranlarının azalıyor olması.

Gümüş metali yakın dönemli teknik avantajını koruyor. Gümüş değerli metalinde 200 günlük hareketli ortalama 25.38 $ noktasında. Bu da gümüş boğalarının aşması gereken kuvvetli bir direnç noktası. Bu kuvvetli direnç noktasının aşılabilmesi durumunda boğaların bir sonraki yukarı hedefi ons başına 26.00 $ alanı olacaktır. Bunun başarılabilmesi durumunda boğaların gözleyeceği bir sonraki hedef 27.00 $ olacaktır.Link
Link
Link
Link

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar