BIST100 Endeksi - Ahlatcı Yatırım / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 17:10:50

Ahlatcı Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Küresel Piyasalardaki Satışlar Hızlanıyor
Haftanın ilk işlem günü olmasına rağmen küresel piyasalar satıcılı bir  seyir izliyor. Çin'de faaliyet gösteren Evergrande şirketinin yaşadığı  likidite problemi piyasalardaki satışların en önemli nedeni konumunda. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketin nakit akışlarında  yaşadığı sorun nedeniyle Perşembe günü ödemesi gereken 83.5 milyon  dolarlık kupon ödemesini gerçekleştiremeyeceği konuşuluyor. Evergrande  benzeri şirketlerin olduğu endişesi ve likiditeye bağlı krizin yayılma  etkisinin olabileceği, piyasalardaki satışların artmasında önemli  etken oldu. Borsa İstanbul güne yüzde 1 azalışla başlarken gün  içerisinde kayıplar yüzde 2,20'yi buldu. BIST100 gün içi en düşük 1386  seviyesini görürken, 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1393  seviyesinin üzerinde kalmaya çalışıyor. Bu hafta gerçekleştirilecek  olan FED FOMC ve TCMB PPK toplantıları sonrasında piyasalar satıcılı  seyrine devam edebilir.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin gerçekleşmesi  durumunda endeks 1400 ve 1409 direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası  satışların devam etmesi durumunda ise 1389 ve 1383 destek seviyeleri  test edilmesi beklenebilir.

Destekler: 1389 / 1383 / 1375
Dirençler: 1400 / 1409 / 1416"

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar