Altın Fiyatları - ZiraatFX / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 11:20:54

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Analizi:

"USD/TRY: Merkez bankaları toplantılarının fiyatlamalarda belirleyici  olacağı haftada, küresel piyasalar güne zayıf risk iştahıyla başlıyor. Fed öncesi dikkatlerin Çin gayrimenkul devinin derinleşen borç krizine  odaklanması endişeye yol açarken, hafta ortasında sonuçlanacak Fed  toplantısına yönelik kısmi belirsizlik de risk alma iştahını  azaltıyor. Borsalarda belirgin satışların izlendiği bu sabah Dolar  güçlenmeye devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de  satıcılı. Fed dışında hafta genelinde BoE, BOJ, TCMB, Çin, İsveç, İsviçre ve Norveç merkez bankalarının faiz kararları da küresel çapta  yakından izlenecek. Yurtiçinde de perşembe günkü TCMB faiz kararı  kritik olacak. Çoğu ekonomist faizlerde değişiklik beklemiyor. Ancak  çekirdek enflasyon vurgusu piyasanın temkinli bir modda kalmasına  neden oluyor ki TL'nin emsallerinden kısmen de olsa negatif  ayrıştığını izliyoruz. Şu aşamada Fed öncesinde Dolar'daki potansiyel  güçlenmenin de etkisiyle kurda yukarı yönlü baskı sürebilir. Ancak,  daha önceki zirvenin bulunduğu 8,80 ana direncinin geçilmesini  beklemiyoruz. Neticede TCMB kararına yönelik belirsizlik bir süredir  fiyatlanmakta. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 8,6450 ve 8,5950  sıralı destekler olarak izlenebilir.

EUR/USD:  Fed başta olmak üzere önemli merkez bankaları kararlarının  izleneceği haftada küresel piyasalar zayıf risk iştahıyla güne  başlıyor. Çin gayrimenkul devi Evergrande'nin borç krizi endişelerinin  artması bu sabah olumsuz haber akışı olarak izleniyor. Fed  toplantısına yönelik kısmi belirsizlik de risk alma iştahını  azaltırken, Dolar güçleniyor. Parite de, Dolar güçlenmesiyle düşüş  sergiliyor. Euro Bölgesi'nin salgın yönetiminde daha iyi olmasına  karşın parite risk iştahı ve bu hafta Fed toplantısı ile yön  bulabilir. Yaklaşan Almanya seçimleri öncesinde anketlerin ise parite  üzerinde net bir etki yaratmadığı söylenebilir. Bu gelişmeler  kapsamında, teknik olarak da zayıf bir görüntü sergileyen parite 1,1735 yakın direncinin altında kalarak 1,1665 yatay desteğine kadar  düşüşünü sürdürebilir.

XAU/USD: Geçen hafta %1,9 oranında düşüş kaydederek 1.754,6  seviyesinden kapatan Ons Altın'da baskı bu sabah da devam ediyor. Ancak, baskının belirgin olmadığını izliyoruz. Çin gayrimenkul devinin  derinleşen borç krizi değerli madendeki düşüşü sınırlıyor olabilir. Öte yandan, bu durum aynı zamanda Dolar'ın güçlenmesini sağlarken, Fed  toplantısının da bulunduğu haftada Ons Altın'da olası güçlenme de  sınırlı kalabilir. Bu kapsamda, Ons Altın, geçen hafta yaşanan düşüş  sonrasında 1.741 - 1.765 arasında konsolide olabilir. Söz konusu  seviyelerin dışında, ana direnç ve destek ise sırasıyla 1.775 ve 1.724  seviyelerinde. "

Analizin tamamı için:

Link

*******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

 

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar