Kıymetli Metaller - Troy Kıymetli Maden Ticareti / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 11:10:15

Troy Kıymetli Maden Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporu:

"KIYMETLİLER AÇISINDAN ZORLU HAFTA GERİDE KALDI
Altın geçtiğimiz hafta satıcılı seyir neticesinde son bir ayın en  düşük seviyesine kadar geri çekilerek satıcılı seyir izlemeye bu  haftada da devam etti. 1787 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan  sarı maden, hafta boyu dalgalı seanslar serisini izledik. Haftanın en  önemli verisi ABD’de açıklanan tüketici fiyat endeksi aylık bazda  yüzde 0,4 artmasına beklentisine karşın, yüzde 0,1 artış göstermesi  altını güçlendiren bir gelişme oldu. FED’in tahvil alım programında  değişikliğe gitmek konusunda aceleci olacağı beklentisini törpüleyen  veri sonrası altın yukarı taşındı. 1808 dolar/onsla haftanın en yüksek  seviyesini kaydetmesine sebep oldu. Ancak haftanın bir diğer önemli  verisi olan ABD perakende satışları verisi beklentilerin üzerinde  açıklanması sonrası altın yeniden satışa döndü. ABD’de açıklanan Çekirdek perakende satışları ağustos ayında daralma beklenmesine  karşılık yüzde 1,8 artış göstermesi sonrası altın negatif fiyatlama  yaşadı. Perakende satışlarındaki toparlanma sonrası FED ’in tapering  eylemini hızlandıracağı beklentileri oluşmasıyla altında kaçınılmaz  olarak, 1745 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilip haftanın en düşük  seviyesini kaydetmiş oldu. Haftanın son gününde ise toparlanma  çabasında olan sarı maden, 1754 dolar/onstan tamamlayarak önceki  haftaya kıyasla hanesine yüzde 1,8 kayıp yazmış oldu. Bu hafta  gerçekleşecek FED toplantısı öncesi haftayı kırmızıda kapatan altın, FED’in tahvil alım programına dair yapacağı değişiklikle birlikte  altının da yeni kaderini belirlenmiş olacak. FED 2021 yılı bitmeden  tahvil alımında azaltışa gideceğini duyurması sonrası altının  üzerindeki baskının artması beklenerek satış yönlü hareketini  görebiliriz.

Gümüş geçtiğimiz haftayı 22,40 dolar/onstan tamamlayarak, geçtiğimiz  yılın Temmuz ayından beri haftalık en düşük seviyeden kapanış yapmış  oldu. Haftaya 23,74 dolar/onstan başlayan beyaz maden, 22,40  dolar/onstan kapanış yapmasıyla birlikte yüzde 5,6 kayıpla seansı  tamamladı. Altın gümüş rasyosunda ise 78 seviyesi kaydedilirken, son 10 ayın en yüksek seviyesi test edilmiş oldu.

Platin otomotiv sektörünün daralmasından negatif yönlü fiyatlamaya  devam ederken, geçtiğimiz hafta 926 dolar/ons seviyesine kadar  çekilerek son 10 ayın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Haftalık  kapanışını ise 942 dolar/onstan yapan platin yüzde 2 kaybı hanesine  yazdı.

Paladyumun fiyatlaması ise platine kıyasla daha sert olurken, çip  krizinin etkilerini fazlasıyla üzerinde hissetmeye devam ediyor. Haftalık başlangıcını 2140 dolar/onstan yapan paladyum, 2013  dolar/onstan tamamladı ve yüzde 5,6 kayıpla seansı kapattı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın  işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 dolar/onsla gerçekleşmeye  devam ederken, hacim açısından ortalamanın altı sayılacak bir hafta  yaşandı. Toplamda 4.656 kg altın, 13.628 kg gümüş işlemiyle hafta  tamamlandı."

*******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar