Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - İş Yatırım / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 10:02:17

İş Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"Dolar gülümsemeye başlıyor…

Dünya borsalarındaki satış dalgası üçüncü haftasına giriyor. Beklentilerden zayıf gelen ekonomik veriler, Evergrande borç krizinin  yayılacağı endişesi ve Çin’in şirketlere müdahalesiyle hisse senetleri  gerilerken, tahvil faizlerinin artması ve doların güçlenmesi endişe  veriyor.

Verilerde aşağı yönlü sürpriz sonrası  iktisatçılar Fed’in varlık  alımını azaltılması resmi açıklaması beklentisini Kasım ayına  kaydırdı.  Ancak gerek Fed yatkililerinin açıklamaları gerekse son  günlerdeki piyasa fiyatlamaları negatif sürpriz ihtimalinin göz ardı  edilmemesini söylüyor.

Çarşamba günkü Fed toplantısında kullanılacak dilin şahinleşmesi  ve/veya paylaşılan faiz artışı  tahminlerinin öne çekilmesi doların  güçlenmesine ve gelişmekte olan ülke varlıklarında satışların  sertleşmesine yol açabilir.

Güçlü istihdam rakamları nedeniyle Fed’in şahinleştiği Haziran  toplantısı sonrasında bir aylık süre içinde dolar gelişmiş ülke  paralarına karşı %1, gelişmekte olan ülke paralarına karşı %3 değer  kazanmıştı. Gelişmekte olan ülke borsaları Fed’in şahin mesajları  sonrasında %5’in üzerinde değer kaybetmişti.

Tarih tekerrür ediyor demiyoruz. Ama Brezilya, Türkiye ve Güney Afrika  borsalarında Eylül ayında yaşanan %7 üzerinde  kayıplar endişe  veriyor.  ABD vadelileri ve Asya piyasalarındaki satışlar ve  güçlenmeye devam eden dolar  Borsa İstanbul’da %1 civarında kayıpla  açılışa işaret ediyor. Endeks için kısa vadeli destek ve direnç  seviyeleri 1.400 ve 1.430.

Küresel piyasalarda genele yaygın satış bir olduğu için açılışta  önemli bir ayrışma beklemiyoruz. İlk satış dalgası sonrası tepki alışı  için Cuma günü piyasaları yenen Bim, Koç Holding, Tüpraş, Tofaş Fabrika, Aselsan ve havacılık hisselerini yakından izleyeceğiz.

Fiyatlarda inceleme yapacağız açıklaması  nedeniyle gıda perakendesi  şirketlerinde negatif ayrışma beklemiyoruz. Demir-çelik hisseleri  küresel satışlar nedeniyle negatif ayrışmaya devam edebilir.

Haberler & Makro Ekonomi
BDDK
BDDK yaptığı açıklamada pandemi sonrası alınan ve bankaları  desteklemeye yönelik tedbirlerin yeni bir karar alınıncaya kadar  uzatıldığını duyurdu. Hatırlanacağı üzere bu kurallar takipe atılan  kredilerin tanımlama süresini 90 günden 180 güne çıkarırken, SYR  hesabında kullanılan ortalama döviz kurlarının bir yıllık ortalama kur  hesabından kullanabilem kolaylığı getiririyordu. Bu kurallar 30 Eylül 2021 tarihinde sona eriyordu. Alınan kararın sektöriçin hafif olumlu  olduğunu düşünürken, kamu bankaları açısından daha olumlu olduğunu  belirtelim.

Sirket Haberleri
Şişecam
Kapanış (TL) : 8.33 –  Hedef Fiyat (TL) : 12.4 – Piyasa Deg.(TL) : 25517 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 54.27

SISE Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 48.9 Analist:  esirinel@isyatirim.com.tr
Hisse geri alım işlemleri
SISE piyasadan 17 Eylül’de 10.03 milyon TL değerinde 1.21 milyon  nominal hissesini 8.27 TL ve 8.30 TL fiyat aralığından satın aldığını  açıkladı. Bu rakam hissenin piyasa değerinin halka açık ksımının %0.08,’ine ve ödenmiş sermayesinin %0.04’ini oluşturuyor. Şirket 26 Şubat’ta 150 milyon nominal hisseye ve TL1.2 milyar’a kadar geri alım  programı açıklamıştı."
Analizin tamamı için:

Link

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar