Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - Oyak Yatırım Menkul Değerler / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 09:47:34

Oyak Yatırım Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"Çarşamba günkü Fed toplantısı öncesinde küresel piyasalarda risk  iştahı düşük kalmaya devam ederken Dolar endeksi son 1 aydaki en  yüksek, altın fiyatları da Ağustos’tan bu yana en düşük seviyelerini  gördü. Bu sabah ABD vadelileri ve Asya borsaları satıcılı işlem  görüyor. Bugün yurt dışında önemli veri açıklaması bulunmazken yurt  içinde merkezi yönetim borç stoku takip edilecek. Ağustos ayı merkezi  yönetim borç stoku Temmuz’da 2.03 trilyon TL olarak gerçekleşmiş ve  bunun 1.15 trilyon lirasını iç borç stoku, 1.16 trilyon lirasını da  dövizli borç stoku oluşturmuştu. Temmuz ayında ortalama maliyet %14.3,  ortalama vade 54 ay olmuştu. Haftanın en önemli gündemi yurt dışında Fed FOMC toplantısı, yurt içinde de PPK toplantısı olacak. Çarşamba  günkü FED FOMC toplantısında %0,25 seviyesindeki Fed fonlama faizinde  bir değişiklik beklenmezken beklentilerin altında gelen istihdam  verisi sonrası tapering ile ilgili açıklamalar piyasada oynaklık  yaratabilir. Perşembe günü gerçekleştirilecek PPK toplantısında ise %19.0’luk politika faizinde değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Öte  yandan, Banka’nın karar metnine çekirdek enflasyon vurgusunu  eklemesini bekliyor ve enflasyonla ilgili beklentilerinin önemli  olacağını düşünüyoruz. BİST için hafif satıcılı bir açılış bekliyoruz.

KRVGD
Kervan Gıda’nın %28’lik bedelsiz sermaye artışı bugün  gerçekleşecektir. Şirketin sermayesi 187,5mn TL’den 240mn TL’ye  çıkacaktır.

SISE
Şişecam Cuma günü geri alım kapsamında, 8,27-8,30TL fiyat aralığından 1.2 milyon lot hisse almıştır. Gerçekleştirilen işlemin ardından, Şişecam’ın geri alım kapsamında aldığı toplam pay sayısı 15.3 milyon  lotu aşarken, bu tutar ödenmiş sermayesinin 0.50%’sine, halka açık  payların ise %1.02’sine tekabül ediyor. Geri alım programı için  ayrılan azami 1.2mlrTL’lik fon tutarını göz önünde bulundurduğumuzda,  şirket geri alım programının %9.9’unu tamamlamış durumdadır. Nötr. "
Link

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******


*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar