Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - Anadolu Yatırım / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 09:42:40

Anadolu Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

*Almanya ÜFE *Türkiye Yurt dışı ÜFE, Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Merkezi Hükümet Borç Stoku
Yeni haftaya başlarken yaklaşan Fed toplantısı öncesinde küresel risk  iştahının azalmış olduğunu görüyoruz. Küresel piyasalar Çin'li Evergrande şirketine ilişkin belirsizlikler, devam eden tedarik  sorunları ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta varlık alımlarının  azaltılmasına ilişkin yol haritasını açıklayacağı endişesiyle yeni  haftaya satıcılı başladı. ABD piyasaları geçtiğimiz haftayı satıcılı  kapattı. Nasdaq ve S&P 500 en fazla değer kaybı yaşayan endeksler  oldu. Dow Jones görece daha iyi bir performans sergiledi. ABD  endeksleri son 4 haftanın en düşük seviyelerini test etti. Asya  tarafında ise Çin'deki Evergrande krizi yeni haftada gündemde olmaya  devam edecek. Çin'in hızlı büyüme ivmesinin gayrimenkul sektörü  tarafındaki önemli oyuncusu Evergrande, finansman akışı kesilmeye  başlayınca zora girdi. Biriken borçları 300 milyar dolara ulaştı. Evergrande'nin borçlarında temerrüde düşeceğine dair endişeler Çin  finansal piyasalarını olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz hafta, azalış  beklenmesine karşın pozitif gelen perakende satışlar verisiyle yukarı  yönde ivmesini artıran Dolar endeksi, haftaya başlarken 93,225 ile Eylül ayındaki en yüksek seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık  tahvil faizi 1,3710'da yatay yönde bulunuyor. Altın ONS fiyatı bu  sabah 1.750'de hafif eksi yönde fiyatlanıyor. Dolar/TL kuru bu sabah 8,70 üzerinde bulunuyor. Küresel borsalardaki zayıf seyre paralel  olarak BIST100 endeksinde güne satıcılı başlanabilir
Yeni haftada Merkez Bankaları toplantıları takip edilecek…

ABD Merkez Bankası Fed'in 21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleştireceği  toplantıdan çıkacak kararlar piyasalara yön verecek. Fed'in Faiz  oranlarında bir değişiklik yapması beklenmemekle birlikte, teşvik  tedbirlerini azaltma yönündeki açıklamaları piyasaların yönü açısından  belirleyici olacak. Fed'in daha sıkı para politikasına dair söylemleri  ve kurumlar vergisindeki artış beklentisi, ABD piyasalarında   geçtiğimiz hafta zayıflamaya neden oldu. S&P endeksi Eylül ayında  şimdiye kadar yaklaşık %2 düşüş yaşadı. Çarşamba günü ise Japonya Merkez Bankası BoJ'un toplantı kararları açıklanacak. Perşembe günü  toplanacak olan İngiltere Merkez Bankası BoE'nin ise enflasyon  konusunda yapacağı açıklamalar izlenecek.

Bu haftaki Veri Takvimi: ABD tarafında Salı günü ağustos ayı aylık  inşaat izinleri ve Cari Hesap verileri takip edilecek. Çarşamba günü  ise veri takvimi mevcut konut satışları ile başlıyor. Sonrasında tüm  dünyanın gözü Fed tarafında olacak. Uzun vadeli faiz oranı tahmini  açıklanacak. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bir basın toplantısı  düzenleyecek. FED başkanı Powell'ın söylemleri dikkatle takip ediliyor  olacak. Perşembe günü haftalık ilk işsizlik başvuruları incelenecek. Sonrasında ABD PMI verileri açıklanacak. PMI verilerinde önceki döneme  göre iyileşme bekleniyor. Haftanın son günü yeni konut satışlarıyla  ilgili rakamlar açıklanacak.

Euro Bölgesinde veri akışında sakin bir hafta görülüyor. Haftanın ilk  verileri Çarşamba günü Tüketici Güveniyle açıklanacak. Perşembe günü PMI verileri açıklanacak. İmalat PMI verilerinde iyileşme beklenirken  hizmet tarafının önceki döneme paralel gelmesi bekleniyor. Perşembe  günü İngiltere Bankası aylık toplantısı yapılacak. Para politikasında  bir değişiklik beklenmiyor ancak yüksek TÜFE verileri sonrasındaki  açıklamalar önemli olacak.

Yurtiçi tarafta veri akışı pazartesi günü Ağustos ayı Merkezi Hükümet  borç stoku ile başlıyor. Çarşamba günü Eylül ayı Tüketici Güveni  açıklanacak. Bir önceki rakam 78.2 olarak açıklanmıştı. Perşembe günü TCMB aylık PPK toplantısı var. Faiz oranlarında yapılacak değişimler  bu hafta yurtiçindeki en önemli gündem maddesi olacak. Geçtiğimiz  hafta Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun para politikasını  belirlerken çekirdek TÜFE'yi baz alacaklarını açıklaması, piyasalarda Eylül ayında faiz indirimi gerçekleşecek şeklinde yorumlanmıştı. Haftanın son günü ise Eylül ayı imalat güveni ve kapasite kullanım  oranı verileri açıklanacak."

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar