Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - Yapı Kredi Yatırım / (20 Eylül 2021 Pazartesi)

20/09/2021 09:36:44

Yapı Kredi Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten Analiz:

"BIST-100 endeksinde satış baskısı devam ediyor
Küresel piyasalarda delta varyantına yönelik haber akışı, aşılama  süreci, merkez bankalarının varlık alım programlarına yönelik  ayarlamaları takip edilen ana konu başlıkları olmaya devam ediyor. Jackson Hole toplantısı ardından ABD'de beklenenden daha zayıf  istihdam verileri, FED'in tapering'e yönelik somut adımlarının en  azından Eylül ayı toplantısında gelmeyebileceği beklentilerini ön  plana getirirken, delta varyantının ekonomik toparlanmayı olumsuz  etkilemesinin büyüme tahminlerinin gözden geçirmesine yol açtığını  takip ettik. Riskten kaçış eğiliminin öne çıktığı Cuma günü piyasalar  haftayı sert satış baskısı altında tamamladı. Küresel risk barometresi  olarak da izlenen S&P 500 endeksi 50 günlük ortalamasının altına  gerileyerek %0.9 ekside, teknoloji endeksi Nasdaq %0.9 ekside, Dow Jones sınai endeksi %0.5 ekside, Russell 2000 endeksi ise %0.1 artıda  kapanış yaptı. Beyaz Saray'dan borç limitini artırmamanın bir  durgunluğa neden olabileceğine dair uyarı ve FDA danışma komitesinin, 16 yaş ve üstü kişiler için Pfizer'in aşısına karşı oy kullandığına  dair haberler ön plandaydı. Ayrıca ABD'de Biden ile görüşmesinde 3,5  trilyon dolarlık harcama paketi konusunda bir orta yol bulamayan Senatör Joe Manchin'in Kongre'nin bu paketi oylamasını erteletmeye  çalıştığı öne sürüldü (Axios). On bir sektörün sadece biri pozitif  kapanış yaptı. Materyaller, teknoloji, Telekom, sınai ve gayrimenkul  en kötü performans gösteren sektörler oldu. Sağlık sektörü artıda  kapanış yaptı. (MSCI Dünya: %-0.8, MSCI EM %+0.2, MSCI Türkiye ETF %-1.1). Volatilite endeksi VIX %11 civarı yükselirken uzun vadeli  tahvil faizleri günü yükselişle tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi  dört baz puan yükselerek %1.37, 2 yıllık tahvil faizi değişim  göstermedi ve %0.22 seviyesinde günü tamamladı. Son üç haftanın  zirvesine yükselen ABD Dolar endeksi ise %0.3 artışla günü 93.21  seviyesinde tamamladı.

Sektör ve Şirket Haberleri Bankalar – Takibe atma esnekliklerinde sona gelindi BDDK’nın sorunlu ve yakın izlemedeki kredileri takibe atma süresinde  sağladığı esneklikler 30
Eylül 2021 itibarı ile sonlanacak. Ayrıca tüketici kredilerinde ve  kredi kartlarında müşterilere sağlanan bazı esneklikler de son bulacak. Sadece sermaye yeterliliği  hesaplaması ile ilgili bir esneklik devam edecek. Bu esneklikler ilk defa Mart 2020’de  uygulanmaya başlamıştı. 30 Eylül sonrasında takipteki krediye geçişte 90 gün kullanılacak ve yakın  izlemeye geçişte 30 gün kullanılacak. Covid-19 esneklikleri ile takipteki kredi oranlarında  düşüş olmasına rağmen özellikle özel bankalar ihtiyatlılık doğrultusunda karşılık oranlarını  belirgin yükselttiler. 30
Eylül’den itibaren takipteki kredilerde artış olacak fakat halihazırda  karşılıklar ayrılması sayesinde bunun banka karlılıkları üzerinde önemli bir olumsuz etkisi  olmasını beklemiyoruz.

Normalleşmeyi olumlu olarak karşılıyoruz. Beklentilere paralel olması  nedeniyle banka hisseleri için nötr olarak değerlendiriyoruz.

BDDK – Tüketici kredilerinde vade kısıtlaması

BDDK 50 bin TL üstü bireysel ihtiyaç kredilerinde (BİK) vadeyi 24 aya  düşürdü (daha önceden  36 aydı). Sektörde 24 ay vadeli BİK’in toplam BİK içindeki payı %80 seviyesindedir fakat kredilerin tutarına göre  bir kırılım mevcut değil. Toplam BİK hacmi 425 milyar TL’dir ve  yaklaşık 23 milyon kredi kullanan vardır ve bu kişi başına yaklaşık 20bin TL ortalama krediye denk gelmektedir. BİK’in toplam krediler  içindeki payı Garanti ve Akbank’ta %13 seviyesinde.

Sektör ve Şirket Haberleri
Bankalar – Takibe atma esnekliklerinde sona gelindi
BDDK’nın sorunlu ve yakın izlemedeki kredileri takibe atma süresinde  sağladığı esneklikler 30  Eylül 2021 itibarı ile sonlanacak. Ayrıca  tüketici kredilerinde ve kredi kartlarında müşterilere sağlanan bazı  esneklikler de son bulacak. Sadece sermaye yeterliliği hesaplaması ile  ilgili bir esneklik devam edecek. Bu esneklikler ilk defa Mart 2020’de  uygulanmaya başlamıştı. 30 Eylül sonrasında takipteki krediye geçişte 90 gün kullanılacak ve yakın izlemeye geçişte 30 gün kullanılacak. Covid-19 esneklikleri ile takipteki kredi oranlarında düşüş olmasına  rağmen özellikle özel bankalar ihtiyatlılık doğrultusunda karşılık  oranlarını belirgin yükselttiler. 30 Eylül’den itibaren takipteki  kredilerde artış olacak fakat halihazırda karşılıklar ayrılması  sayesinde bunun banka karlılıkları üzerinde önemli bir olumsuz etkisi  olmasını beklemiyoruz.  Normalleşmeyi olumlu olarak karşılıyoruz. Beklentilere paralel olması nedeniyle banka hisseleri için nötr olarak  değerlendiriyoruz.

BDDK – Tüketici kredilerinde vade kısıtlaması

BDDK 50 bin TL üstü bireysel ihtiyaç kredilerinde (BİK) vadeyi 24 aya  düşürdü (daha önceden  36 aydı). Sektörde 24 ay vadeli BİK’in toplam BİK içindeki payı %80 seviyesindedir fakat kredilerin tutarına göre  bir kırılım mevcut değil. Toplam BİK hacmi 425 milyar TL’dir ve  yaklaşık 23 milyon kredi kullanan vardır ve bu kişi başına yaklaşık 20bin TL ortalama krediye denk gelmektedir. BİK’in toplam krediler  içindeki payı Garanti ve Akbank’ta %13 seviyesinde. "
Analizin tamamı için:

Link

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar