ABD: Günün Veri Seti, Ekonomide Talep ve Enflasyon Etkisi - Tera Yatırım / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 17:46:55

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz:

"ABD: Günün veri seti, ekonomide talep ve enflasyon etkisi…

Mart ayının büyüme görünümünü matematiksel olarak ortaya çıkartacak  verilerden fabrika siparişleri ve alt bileşeni dayanıklı mal  siparişlerinin, 1Ç21 döneminde büyümeye pozitif destek verecek  eğilimde açıklandığını görüyoruz. Fabrika siparişleri, Mart ayında Şubat'taki %0,5'lik daralmanın ardından %1,1 artarken  bunun içinden  uçak ve diğer ulaşım araçlarını çıkardığımız çekirdek siparişlerde %1,7'lik bir aylık artış görüyoruz. Savunma harici dayanıklı mallarda  artış oranı ise %0,8 şeklinde.

Bir diğer veri olan Mart ticaret dengesi, tüketicilerin devlet  teşviklerinin yardımıyla daha fazla ithal mal talep etmesiyle beraber  rekor seviyeye ulaştı. Ekonominin iyileşmeye başlaması ve 1400 USD'lik  çekler ekonomideki talebi artırdığı gibi ithalatı da artırıyor. Çin  ile açık %22 artarken, Meksika ile açık %23.5 arttı.

Enflasyondaki maliyet etkisine, teşviklerin desteklediği talep  artışının kısa vadede ilave yapması beklenebilir bir durum. Tabii bu  durum gelir artışlarının harcamaya dönüşme katsayısıyla alakalı bir  durum. Ki Amerikalılar, gelirlerinin yerine konmasını bu dönemde  harcamadan daha çok tasarruflarını yerine koyma şeklinde  değerlendirdiler. Çünkü önceki dönemde de tasarruflarından  harcamışlardı. Yani o harcama etkisinin bir bölümü geçmişte kaldı. Bu  nedenle enflasyon baz senaryosu dönemsel artış şeklinde. Asıl talep  katkısı, daha fazla işletmenin açılmasıyla işgücüne döneceklerin  etkisiyle olacaktır. Tekrar etmek gerekirse  bu iş dönemlik yardım  parasından çok düzenli gelire bakacaktır. Salgın kontrol altında  kaldığı sürece, ekonominin ilerlediği yol bu. Fed birçok parametreye  ve bunların niteliklerine bakmak zorunda. Toparlanma da tabana  yayılmalı. Powell'ın dün dediği de tam olarak bu  ekonomik toparlanma  var ama herkes bundan henüz eşit şekilde yararlanmıyor.

US: Data set of the day, demand and inflation effect in the economy…

From the data that will reveal the growth outlook of March  mathematically, we see that factory orders and sub-component durable  goods orders were announced to have a positive support to growth in 1Q21. Factory orders increased by 1.1% in March, following a 0.5%  contraction in February  out of this, we see a 1.7% monthly increase  in core orders from which we exclude aircraft and other transportation  vehicles. The increase rate in non-defense durable goods is 0.8%.

The March trade balance, another data, reached a record high as  consumers demanded more imported goods with the help of government  incentives. The recovery of the economy and 1400 USD checks increase  the demand in the economy as well as increase the imports. The deficit  with China increased 22% while the deficit with Mexico increased 23.5%.

It can be expected that the increase in demand supported by incentives  will add the demand component to the cost impact in inflation in the  short term. Of course, this situation is related to the coefficient of  income increases into expenditure. Americans mainly used this checks  to replace their savings rather than spend it during this period. Because they had spent some part of their savings in the previous  period. So part of that spending effect is a thing of the past. Therefore, the inflation baseline scenario is a periodic increase. The  main demand contribution will be driven by those who will return to  the workforce as more businesses open up. To repeat  this will look  for steady income rather than benefit money. As long as the pandemic  remains under control, this is the path the economy is heading. The Fed has to look at many parameters and their attributes. Recovery  should also be spread to the base. This is exactly what Powell said  yesterday  There is an economic recovery, but not everyone benefits  equally yet."

******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar