Reel Sektörün Net Döviz Açık Pozisyonu - Akbank / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 15:25:17

Akbank Ekonomik Araştırmalar Bölümü Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Reel sektörün (finansal kesim dışındaki firmalar) net döviz açık  pozisyonu, döviz yükümlülüklerinin aylık 1,5 milyar $ ile döviz  varlıklarının  (1,2 milyar $) üzerinde artış göstermesi neticesinde, 0,3 milyar $ ile sınırlı artarak 155,3 milyar $ seviyesinde gerçekleşti
Reel sektörün kısa vadede net döviz fazlası da 0,3 milyar $ azaldı  25,9 milyar $. Kısa vadeli varlıklar aylık 1,0 milyar $, kısa vadeli  yükümlülükler 1,3 milyar $ arttı.

Verilerin aylık bazda detayına bakıldığında
Döviz yükümlülükleri, yurtiçi bankalardan ve yurtdışından sağlanan  kredilerdeki artışın etkisiyle, aylık bazda 1,5 milyar $ artarak 298,8  milyar $’a yükseldi. Döviz yükümlülükleri Nisan 2018’de 339,5 milyar $  ile en yüksek seviyesini görmüş idi.

Bankalardan sağlanan döviz kredileri aylık bazda 1,2 milyar $  arttı  138,6 milyar $’da. Vade dağılımına bakıldığında artış, kısa vadeli  kredilerdeki artıştan kaynaklandı..

Dövize endeksli krediler 1,67 milyar $ ile yatay. 2018 Ocak ayında 20,4 milyar $ seviyesinde idi.

Yurt dışından sağlanan krediler aylık bazda 0,6 milyar $ artış  gösterdi  100,4 milyar $ seviyesinde gerçekleşti. Aylık bazda artış  uzun vadeli kredilerdeki artıştan kaynaklandı.

İthalat borçları sınırlı geriledi  51,8 milyar $.

Döviz varlıkları: Toplam döviz varlıkları, yurt içi banka  mevduatındaki artışın etkisiyle, aylık 1,2 milyar $ artarak 143,5  milyar $’a yükseldi.  Yurt içi bankalar mevduatı aylık 1,1 milyar $  artış gösterdi."

*******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******


*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar