2021 2. Çeyrek Strateji Raporu - Bizim Menkul Değerler / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 14:37:01

Bizim Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Analiz Raporu:

"Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmeler 2021 yılının ilk çeyreğinde  de piyasaların ana gündem maddesi olmayı sürdürdü. Salgının yanı sıra  ilk çeyrekte ABD’deki Başkanlık değişimi, tahvil faizlerinde yaşanan hızlı  yükseliş, teşvik paketleri, merkez bankalarının attıkları adımlar, koronavirüse karşı geliştirilen aşılara ilişkin gelişmeler, aşılama  süreçleri ve virüsün mutasyona uğraması ön plana çıktı.

2020 yılının sonlarında Pfizer ve BioNTech tarafından kovid-19’u %90  oranında engelleyen aşının geliştirildiğine ilişkin haberler ve  sonrasında peşi sıra açıklanan koronavirüs aşıları piyasaları desteklerken virüsün  farklı varyasyonlarının ortaya çıkması piyasalarda kısa süreli paniğe  neden oldu.

ABD’de, Senato’daki çoğunluğu belirleyecek Georgia seçimlerinde Demokratların eşitliği sağlamasının ardından Kasım 2020'de düzenlenen seçimleri kaybeden Trump destekçileri Kongre'ye baskın düzenledi. ABD Kongresi, Trump destekçilerinin neden olduğu gecikmeden sonra Joe Biden'ın başkanlığını onayladı. Böylece 3 Kasım 2020’de  gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimini kazanan Demokrat aday Joe Biden, 20 Ocak 2021’de göreve başladı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi, aşılama programının başarılı olması ve  mali teşvik paketinin ekonomik toparlanma sağlanması sonrası  enflasyonun artacağı beklentileriyle hızla yükselişe geçerek %1,77 seviyesinin  üzerini gördü.

ABD'de uzun süredir en önemli gündem maddelerinden biri olan 1,9  trilyon dolarlık ekonomik destek paketi, 27 Şubat'ta Temsilciler Meclisinde kabul edilirken 6 Mart'ta ise Senato tarafından onaylandı. Sonrasında ABD Başkanı Joe Biden, salgına karşı hayata geçirilmesi planlanan 1,9 trilyon dolarlık ekonomik yardım paketini imzaladı. Yeni mali teşvik  tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık olarak 300 dolar olarak  belirlendi.

Bunun yanı sıra, kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para  yardımı yapılacak.

Amerika Merkez Bankası (Fed), 2021 yılının ilk çeyreğinde federal  fonlama faizini değiştirmeyerek %0-0,25 aralığında sabit bırakırken, Nisan ayı toplantısında en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım  programının sürdürüleceği belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), ilk çeyrekte politika faizini  değiştirmeyerek %0,10 seviyesinde sabit bırakırken varlık alım  programını da değiştirmedi ve 895 milyar sterlin olarak açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), faizleri değiştirmeyerek politika faizini %0'da, marjinal faiz oranını %0,25'te, mevduat faizini de -%0,50 seviyesinde sabit bıraktı. 1,85 trilyon euro değerindeki Acil Varlık Alım Programı'nın (PEPP), 2022'nin Mart ayına kadar devam edeceğini  belirten
AMB, yılın ilk aylarına göre ikinci çeyrekte varlık alım hızının  artırılacağını da vurguladı. "

Analizin tamamı için:

Link

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar