İmalat Sanayi PMI - Bizim Menkul Değerler / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 14:27:09

Bizim Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Analiz Raporu:

"İmalat Sanayi PMI, Nisan'da 2,2 Puanlık Azalış ile 50,4'e geriledi…

ISO PMI, Nisan'da bir önceki aya göre 2,2 puanlık (%4,2) azalış ile 50,4'e geriledi. Covid-19 salgının etkilerinin derin şekilde yaşandığı Nisan 2020'de 15 puan düşüşle 33,4'e gerileyerek sert bir şekilde  daralma yaşayan PMI Mayıs 2020'de bir miktar toparlanarak 40,9'a  yükselmişti. Kısıtlamalara bağlı olarak üretimin yavaşladığı Aralık 2020'de faaliyet koşullarındaki iyileşmenin sürdüğüne işaret etse de, Covid-19 kaynaklı daralmanın ardından Haziran'da başlayan toparlanma  döneminin en düşük düzeyi gerçekleşmişti. Yeni açıklanan değer ile  birlikte bundan önceki 9 ay boyunca 50,0'nin üzerinde ölçülen PMI  sonuçları sektördeki iyileşmeye işaret etmektedir. Yılbaşından bu yana  açıklanan sonuçlarına göre de, Mart'ta kaydedilin 1,7%'lik aylık  yükselişin ardından Nisan ayından yaşanan gerileme kısıtlama  kararlarının üretimdeki toparlanmayı geciktirdiğini gösteriyor.

Reel sektör güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre 0,2 puanlık  artışla 111 seviyesine yükseldi.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı, Merkez Bankası'nın imalat  sanayi sektöründe çalışan işyerlerine her ay uyguladığı İktisadi Yönelim Anketi'ne verilen cevaplara göre hazırlanıp yayımlanmaktadır. Nisan'da imalat sanayi kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,2 puanlık azalışla %75,9 olarak  açıklanmıştır."

Link
******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar