ABD Piyasaları & Teknik Değerlendirme - İntegral Yatırım Menkul / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 11:00:21

İntegral Yatırım Menkul Tarafından Hazırlanan Analiz:

"ABD Seans Sonu Notları
ABD’de endeksler birinci çeyrek bilançoları, güçlü makroekonomik  veriler ve Fed başkanı Jerome Powell’ın konuşması ile karışık  seyretti. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri Mayıs ayına pozitif  başlarken Nasdaq endeksi negatif başladı. Yatırımcılar teknoloji  şirketlerinden çıkış yaparak ekonomiye hassas şirketlere giriş yaptı. Seans sonunda Dow Jones endeksi yüzde 0,70 artarak 34113, S&P 500  endeksi yüzde 0,27 artarak 4192 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,48 azalarak 13895 seviyesinde fiyatlandı.

Forex piyasalarında dolar endeksi bu sabah alıcılı seyrediyor. 10  senelik hazine tahvil getirisi yüzde 1,63 seviyesinde bulunuyor. Endeks vadelileri ise negatif seyrediyor. S&P 500 endeksinde 4143  seviyesi destek 4202 seviyesi direnç olarak takip ediliyor.

ABD İmalat PMI Nisan ayında 1,4 artarak 60,5 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de ISM imalat endeksi Nisan’da 60.7’ye geriledi. ISM imalat  endeksi, imalat sektörü büyümesinin Nisan’da ham madde sıkıntısı ve  tedarik aksamaları nedeniyle yavaşladığını vurguladı. ISM imalat  endeksi Mart ayında 37 yılın zirvesinde yükselmişti.

3 Mayıs Nisan tarihinde ABD genelinde 49.930 korona virüs vakası  tespit edildi. Son 7 günlük ortalama korona virüs vaka tespit sayısı  yaklaşık 49.641 oldu. Son 7 günlük ortalama vaka tespiti 14 gün  öncesine göre yüzde 26 azaldı. Ülkede yaklaşık 147,5 milyon kişi en az  bir doz korona virüs aşısı 105,5 milyon kişi iki doz aşı olmuş  durumda.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 4 trilyon dolarlık teşvik paketi şimdi onay  için Kongre’ye iletildi. Basına yansıyan haberlere göre daha önceki  salgın teşvik paketinin aksine bu kez her iki partinin daha kolay  uzlaşması bekleniyor. Biden’nın Kongre liderlerini 12 Mayıs’ta  ağırlamayı planladığı belirtiliyor.

Joe Biden, Donald Trump yönetiminin 2021 mali yılı için belirlediği 15  bin mülteci kabulü kotasını 62 bin 500'e çıkardığını açıkladı. Biden,  tarihi olarak en düşük seviyede olan 15 bin kotasının Amerika'nın  millet olarak mültecileri kabul ettiği ve desteklediği gerçeğini  yansıtmadığını ve bu yüzden değişikliğe gittiklerini açıkladı. Diğer  taraftan Biden, 2022 mali yılı için de kotayı 125 bine çıkarmayı  hedeflediklerini vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD’nin Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu’na açıklamalar yaptı. Powell, ABD’de ekonomik toparlanmanın  “gerçek ilerleme kaydettiğini” ancak bu kazanımların eşit  dağılmadığını söyledi. Ekonomik görünümün güç kazandığını dile getiren Powell, toparlanmanın daha düşük ücretli işlerde daha yavaş  ilerlediğini vurguladı. Şubat ayında en düşük gelirli çalışanların  yüzde 20’sinin hala işsiz olduğunu dile getiren Fed Başkanı, bu oranın  en yüksek ücretli çalışanlarda yüzde 6 seviyesinde olduğunu kaydetti.

S&P 500 şirketlerinin bulunduğu 11 sektörün sadece 6’sı değer kazandı. Enerji sektörü günün en çok kazananı olurken isteğe bağlı tüketici  ürünleri üretenler sektörü günün en çok değer kaybedeni oldu. Bugün Pfizer, T-Mobile, American Express, General Electric, CVS ve Activision Blizzard bilanço açıklayacak şirketler arasında  bulunuyorlar.

Moderna uluslararası bir programa 34 milyon doz korona virüs aşısı  vereceğini açıkladı. Programın gelişmekte olan ülkelere aşı tedarik  edeceği belirtildi. Gelişmeler sonrasında şirket hisseleri yüzde 4  değer kazandı.

Estee Lauder’ın birinci çeyrek finansal sonuçları piyasa  beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Sonuçlar sonrasında şirket  hisseleri yüzde 7,9 değer kazandı. "

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar