VİOP Bülteni - ÜNLÜ & Co/DAHA / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 10:39:52

ÜNLÜ & Co Tarafından Hazırlanan Analiz:

"HİSSE SENETLERİ

Yatırımcıların ekonominin yeniden açılmasına ve büyümeden olumlu etkilenmesi beklenen şirketlere yönelmesi ile sektörler arasındaki rotasyon bir kez daha öne çıkarken Dow Jones ve S&P 500 endekslerinin artı bölgede kapanış yaptığı günde Nasdaq’ın ise geri çekildiğini gördük. Diğer taraftan talebin güçlü olmasına karşın özellikle arz tarafındaki sıkıntıların etkisiyle ISM imalat endeksinin beklentilerin altında kalması ise günün dikkat çeken bir diğer konu başlığı oldu. Son dönemde oldukça güçlü bir performans sergileyen verinin bu eğilimini devam ettirmesi bekleniyordu. Ancak tahminlerin (65,0) gerisinde kalmış olmasına karşın verinin büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin belirgin şekilde üzerinde (60,7) kalarak ekonomik aktiviteye yönelik pozitif sinyaller vermeye devam etmesi risk iştahı üzerinde ciddi bir baskı oluşmasına izin vermedi. Fabrika siparişleri verisinin öne çıktığı günde bilançolar tarafında ise Pfizer, TMobile, CVS Health, ConocoPhillips ve Under Armour gibi şirketlerin ilk çeyrek sonuçlarını takip edeceğiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Moderna, düşük gelirli ülkelerde korona virüs salgınını sonlandırmaya yardımcı olmak için Gavi ile 500 milyon doza kadar COVID-19 aşısı için tedarik anlaşması yaptığını duyurdu. Şirket hisseleri haberin ardından günü %4 değer kazanımı ile tamamladı.

Verizon Pazartesi günü yaptığı açıklamada, medya varlıklarını Apollo Global Management’a 5 milyar dolara satmak için anlaşma yaptığını belirtti. Verizon, işlemin sonunda adı Yahoo olarak kalacak ve CEO Gowrappan tarafından yönetilmeye devam edecek olan şirkette %10 hisseye sahip olacak.

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’de yerine kimin geçeceğine dair yıllardır süren spekülasyonları, olası bir durumda Başkan Yardımcısı Greg Abel'in CEO olarak görevi devralacağını söyleyerek sona erdirdi.

Tyson Foods, Beyond Meat ile rekabeti artırarak bitki bazlı hamburger ve sosislerin satışına başladığını açıkladı.

EBay’den Pazartesi günü yapılan açıklamada, şirketin gelecekte bir ödeme şekli olarak kripto paraları kabul etme olasılığına açık olduğu belirtildi.

TEKNİK GÖRÜNÜM Geçtiğimiz haftadan bu yana dikkat çektiğimiz hisselerden olan Five Star Senior Living (FVE) arka arkaya altıncı işlem gününü de artı bölgede tamamlamayı başardı. Şirket hisselerindeki momentum kazanımını oldukça dikkat çekici buluyoruz. Alçalan direncin geçtiği 5,20 dolar seviyesinin üzerinde kalındıkça yukarı yönlü eğilimin korunması olası görünüyor.

2 dolar desteğinin üzerinde tutunarak yönünü yukarı çeviren Eloxx Pharmaceuticals’ta (ELOX) kısa vadeli göstergeler yukarı yönlü hareket etme eğiliminin güç kazanabileceğine işaret ediyor. Şirket hisseleri dün günü %4,6 değer kazanımı ile 2,28 dolardan tamamladı.

Cisco Systems’da (CSCO) son dönemde oluşan momentum kaybı aşağı yönlü eğilimin devam etme ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor.

MAKROEKONOMİ

Günün en önemli verisini ABD’de açıklanacak olan fabrika siparişleri rakamı oluşturuyor. Önceki ay %0,8 oranında geri çekilen verinin Mart ayında %1.3 oranında artış gösterdiği tahmin ediliyor.

EUR/USD
Paritede yukarı yönlü eğilimin güç kazanması için 1,21’in üzerinde kalıcı olunması gerektiğine sıklıkla vurgu yapıyoruz. Geçen hafta 1,2150 seviyesinin üzeri test edilmişti. Ancak Fed yetkililerinden Kaplan’ın tahvil alımlarının azaltılmasına ilişkin sürecin konuşulmaya başlanması gerektiğine yönelik ifadeleri ABD tahvil faizlerinin yukarı yönlü hareket etmesine neden olurken paritenin ise kazanımlarını geri vermesine yol açtı. Bu düşüş Nisan ayı başından bu yana izlediğimiz yukarı yönlü trendin bozulmasına yol açtığı için kısa vadeli görünümü bozmuş durumda. Ancak parite aslında ucuz ya da değerli diyebileceğimiz bir noktada değil. Öyle ki aylık bazda -1 ve +1 standart sapmalar arasında (1,1860- 1.2100) işlem görmeye devam ediyor. Dolayısıyla bu bölgedeki seyir makul olarak kabul edilebilir.

BRENT
Korona virüs vakalarındaki artış önemli bir endişe kaynağı olarak kalmayı sürdürse de özellikle gelişmiş ülkelerde aşılamaların yoğun bir şekilde devam etmesi petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesini kolaylaştırıyor. Diğer taraftan ABD’de dün açıklanan ISM imalat endeksinin beklentilerden daha düşük bir değer almasının ise fiyatlar üzerinde önemli bir baskı yaratmadığını gördük. Her ne kadar veri beklentileri karşılayamamış olsa da büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin belirgin şekilde üzerinde kalarak ekonomide toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Bunun da petrol fiyatlarında önemli bir baskı oluşmamasına yardımcı olduğunu düşünüyoruz.

Ancak fiyatlardaki yukarı yönlü eğilime karşın ilk önemli direnç olarak gördüğümüz 70 dolar seviyesi henüz aşılabilmiş değil.

DEĞERLİ METALLER
ABD’de dün açıklanan ISM imalat endeksi ve inşaat harcamalarının beklentilerin altında kalmasının ardından dolar endeksinin güç kaybetmesine paralel olarak değerli metallerin yönünü belirgin şekilde yukarı çevirdiğini ve bu kapsamda ons altının 1798 dolar sınırına kadar yükseldiğini gördük. Ons altında Nisan ayındaki yükselişte 100 günlük hareketli ortalamaya takılmıştık. Dolayısıyla bugün itibariyle 1799 dolardan geçen bu seviyenin aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Söz konusu seviyenin geride bırakılması durumunda 1820 dolara kadar anlamlı bir direnç olduğunu söylemek zor. Değerli metallerin ana trendi hala yukarı yönlü olsa da ons altın özelinde yükselişin devam etmesi için 1799 doların aşılması gerekiyor."

Analizin tamamı için:

Link

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

 

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar