Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - İş Yatırım / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 10:10:22

İş Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"bir mola sonrası pozitif ayrışmaya devam ediyoruz…

Dünya borsaları Avrupa’nın önderliğinde yükseliyor. Beklentilerden  güçlü PMI rakamları Avrupa hisselerini yükseltirken, Almanya  tahvilleride sınırlı baskı yaratıyor. ABD hisseleri teknoloji  hisselerindeki satışlarla geride kalıyor. ABD 10 yıllık tahvil  faizleri yeniden 1,60 seviyesine gerilerken, dolar küçük akımlarla  yükselmeye devam ediyor.

Gelişmekte olan piyasalar güçlü büyüme ve genişleyici politikaların  desteğiyle yükselmeye devam ediyor. Ancak Brezilya, Hindistan gibi  büyük gelişmekte olan ekonomilerde salgının tırmanmaya devam etmesi ve  gıda enflasyonundaki artış görünümü bulanıklaştırıyor.

Türkiye varlıkları haftaya güçlü başladı. MSCI Türkiye %1,7 yükselişle  en iyi performans gösteren borsa endeksleri arasında. Türk lirası Cuma  günkü satış sonrası yaralarını sarmaya başladı. Yabancı katılımının  sınırlı olduğu piyasa genelde yerleşik yatırımcıların alışıyla  yükseldi.

Sert bir şekilde yavaşlayan PMI ve yüksek enflasyon rakamları risk  iştahında bir bozulmaya yol açmadı. Kapanma kararı sonrası PMI’daki  gerileme büyük ölçüde fiyatlanıyordu. Enflasyon cephesinde beklenti  ise en kötünün geride kaldığı yönünde. Kısa vadede salgın cephesinde  alınan olumlu sonuçların büyümedeki yavaşlamadan daha önemli olduğunu  düşünüyoruz.

Dünya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da yatay bir açılışa işaret  ediyor. Endeks için destek ve direnç seviyesi olarak 1.400 ve 1.450  seviyeleri öne çıkıyor. Endeks için 50 günlük ortalama olan 1.430  seviyesinin aşılması için bankalardaki yükselişin devam etmesi  gerekiyor. Bankaların hareketini yakından izleyeceğiz.

İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan THY ve TSKB hisselerinde özel bir  tepki beklemiyoruz. Market alışverişlerine getirilen sınırlamanın gıda  perakendeleri üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Gıda  perakendesi şirketlerinde olası satışları alış için fırsat olarak  görüyoruz.

TSKB   
Kapanış (TL) : 1.27 - Hedef Fiyat (TL) : 1.7 - Piyasa Deg.(TL) : 3556 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 36.37    -

TSKB TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 33.86 Analist:  bsengonul@isyatirim.com.tr   
Logo Yazılım   
Kapanış (TL) : 163.8 - Hedef Fiyat (TL) : 179.31 - Piyasa Deg.(TL) : 4095 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 12.1    -

LOGO TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 9.47 Analist:  eakalan@isyatirim.com.tr   
Logo geri alım programı kapsamında geri alınan 64.500 adet hisseyi,  yönetim kurulu üyesine satma kararı aldı.   
Logo, geri alımı programı kapsamında geri aldığı paylardan Şirket’in  sermayesinin %0,258’ine tekabul eden 64.500 adedinin Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Murat Erkurt’a satılmasına karar verildiğini açıkladı. Satış fiyatı, başvuru tarihi itibariyle bir önceki haftanın son iş  gününden geriye doğru veya başvuru tarihinden önceki iş gününden  başlamak üzere geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama  fiyatların ortalaması alınınarak hesaplanacak.   

Türk Hava Yolları

Kapanış (TL) : 12.92 - Hedef Fiyat (TL) : 15.45 - Piyasa Deg.(TL) : 17830 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 153.6    ^

THYAO TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 19.61 Analist:  esirinel@isyatirim.com.tr   
1Ç21’de zarar beklentilerine karşı kar rakamı   
Türk Havayolları 1Ç21’de net zarar beklentilerine (İŞY: 581 milyon TL  zarar  Piyasa: 251 milyon TL zarar), kar marjlarında iyileşme, vergi  geliri, kur farkı gelirleri ile faiz gelirlerindeki artış sonucu bir  önceki sene açıkladığı 2.02 milyar TL net zara rakamının aksine 438  milyon TL net kar rakamı açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen  marjlar ile faaliyet dışı gelirler 1Ç21 net kar rakamı tahminimizdeki  sapmanın nedeni olarak öne çıkıyor. THY 1Ç21’de beklentilerle uyumlu (İş Yat: 13.6 milyar TL   Piyasa: 13.3 milyar TL), yıllık bazda %14  düşüşle 13.3 milyar TL konsolide satış geliri elde etti. 1Ç21 FAVÖK  rakamı bizim 2.3 milyar TL beklentimizin üzerinde ancak piyasanın 2.8  milyar TL beklentisinin altında ve 1Ç20’deki 0.65 milyar TL’ye kıyasla  dört kat artışla 2.6 milyar TL olarak kaydedilirken, FAVÖK marjı  yıllık bazda yüzde 15.1 puan artışla 19.4% olarak gerçekleşti.

Yorum: THY’nin beklentilerden üzerinde açıklanan 1Ç21’de net kar  rakamına olumlu piyasa tepkisi bekliyoruz. Hisse performansının  önümüzdeki dönemde Covid-19 aşılama oranı ve vaka sayılarındaki haber  akışıyla uyumlu olabileceğini düşünüyoruz. Şirketin bugün saat 17:00’de telekonferans sonrası tahminlerimizin üzerinden geçeceğiz."

Analizin tamamı için:

Link

 

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar