BIST100 Bülteni - Alnus Yatırım / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 10:04:34

Alnus Yatırım  Araştırma Müdürü Yunus Kaya Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Sürpriz Olmayan Güçlü Başlangıç
Son 7 aydır ilginç bir şey oluyor. Her ayın ilk günü borsada BIST100  çok ciddi getiri sağlıyor. 7 ayın ortalamasını söyleyelim: % 2.2!  Üstelik dün BIST 100 endeksi günü yüzde 1.67 artışla ortalamanın  altında performans göstermesine rağmen bu rakam var. Ayrıca bu dönemde  ilk gün etkisinin ardından ilk 3 gün etkisi var. Yani yükseliş trendi  devam eden 2 gün de daha sürüyor. Ancak son 4 aydır görülüyor ki  sonrasında daima satıcılar hakim. Görünen o ki gelenek devam ediyor ve Mayıs’a da öyle başladık. Pandemide güçlü darbe yiyen hisselerde  toparlanma sanki yeni ayda güçlü olacak. İşte  Pegasus, THY, TAV, Tüpraş bunlar arasında sayılabilir. Dün özelinde en çok değer kazanan  endeksin % 6 ile Ulaştırma olması buna gösterge sayılabilir.

Dün önemli veri olarak enflasyon verisi vardı. Genel beklentiye  paralel aylık TÜFE'deki artış % 1.68 oldu. Bunla ilgili bugün TCMB'nin  analizini göreceğiz. Ancak Mart ayında kurdaki % 11'lik artış sonrası  için makul sayıldığını görüyoruz. Zira zaten son 5 yılda ortalama % 1.3'dü. Hizmet sektöründe kapanmalardan ötürü fiyat artışlarında  yavaşlama görülürken genelde fiyatlardaki artış hızının devam edeceği  öngörülebilir. Bu noktada ÜFE'nin aylık % 4.34 artması ve yıllıkta % 35'e ulaşması daha öne çıkan veri oldu.

Global piyasalar da aya iyi başladı. AB Komisyonunun, üye ülkelere AB  tarafından onaylı aşıları yaptıranlara mevcut seyahat kısıtlamalarını  kaldırma tavsiyesi günün öne çıkan haberi oldu. Avrupa'da Almanya, Fransa ve Hollanda borsaları % 0.6 yükselirken ABD'de Dow jones % 0.7  yükseldi ama Nasdaq % 0.5 düştü. Çünkü büyük teknoloji hisselerinde  bilançolar sonrasında kâr satışları vardı. Globaldeki hem borsalarda  hem diğer piyasalardaki olumlu havanın bize borsa dışında başka  pozitif katkıları da oldu. USDTRY 10 kuruş değer kazandı, tahvil  faizleri düştü.

Dün akşam ABD’de FED başkanı Powel açıklamaları vardı. Aynı şeyleri  söyledi. Borsalar artık yükselişle tepki veremez oldu bu açıklamalara. Dolayısıyla yakıt konusunda yeni şeyler lazım. Biden’in teşvik  paketleri bu konuda piyasalara iyi yakıt olabilir. Önümüzdeki günlerde  bunların öne çıktığını görebiliriz.

Bu sabah itibariyle Dün bizim piyasaların kapanışına göre ABDE S&P 500  future % 0.3 aşağıda. Asya’da açık olanlarda hafif kayıplar görülüyor. Dolayısıyla çok da trendi bozan gelişme yok. Bizim bugün de kimi  hisselerde satış kiminde alışla günü geçirmemiz beklenebilir. Veri  gündeminde 14.30'da reel sektörün döviz açık pozisyonu ve 17:00'de ABD'deki fabrika siparişleri var.

STRATEJI
BIST100 Endeksi  her ay başındaki güçlü hamlesi ile 1400 seviyesinin  üstünde yeni hareketini yapıyor. Artık 1400 seviyesi destek."

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar