Sabah Bülteni - Acar Menkul Değerler / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 10:02:25

Acar Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"GÜNÜN GELİŞMELERİ 
TÜRKİYE:  Dün gözler yurtiçinde enflasyon verilerindeydi. Nisan ayına  ait açıklanan TÜFE aylık bazda % 1.68 artarken yıllık bazda da % 17.14  seviyesine yükselişmiş oldu.  Aylık bazda en yüksek artış giyim ve  ayakkabı kaleminde görülürken hemen hemen tüm kalemlerde aylık bazda  artış yaşandı (haberleşme ve ev eşyası grubunda düşüş görüldü). Yıllık  bazda ise en düşük artışın yaşandığı kalem alkollü içecekler ve tütün  grubu olurken yıllık bazda en fazla artış ise ulaştırma kaleminde  görüldü. ÜFE ise aylık bazda % 4.34 artarken yıllık bazda % 35.17'ye  yükseldi. Nisan ayındaki enflasyondaki bu yükselişte ulaştırma ve  konut  kaleminin ciddi bir etkisi olduğunu izledik. Artan petrol  fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin etkisi ile ulaştırma kaleminde baz  etkisinin enflasyonu yükselttiği görülmekte. Kış mevsiminden çıkıp yaz  mevsimine geçtiğimiz dönemde giyim ve ayakkabı grubunda mevsimsellik  etkisinin ön plana çıktığını izliyoruz. Bize en çok endişe veren  gelişme ise TÜFE ve ÜFE arasındaki makas olmakta. Geçen ay 15.01 puan  olan makas farkının bu ay 18.03'e çıkması önümüzdeki dönemde kısa  vadede enflasyonun düşmeyeceğini göstermekte. Özellikle ÜFE  fiyatlarındaki artışın maliyetleri üreticinin sırtına yüklendiğini  bize gösterirken bu durumun sürdürülemez olduğu bir gerçektir. Kısa  zaman içerisinde bu durumda üretici enflasyonunun talep enflasyonunu  yukarı itmesi beklenebilir. Bu durumda kurdaki artış devam ederse veya kurun bu seviyelerde kalması yeni zamların kapıda olduğunu bize  söylemekte. ÜFE grubunda ara malı fiyatlarında aylık bazda % 6.63  seviyesinde gerçekleşmesi ilk 4 ayda ara malı fiyatlarındaki ciddi  artış TCMB'nin enflasyon hesaplamasını yeniden değiştirebilir.  Dün  enflasyondaki artışa rağmen BİST100 endeksi % 1,67 değer kazanarak  günü 1.421,15 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15 milyar lira  seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla  kazandıran % 5,97 ile ulaştırma olurken en çok kaybettiren ise % 3,92  ile finansal kiralama, faktoring oldu. Usd/Try ise dolar endeksindeki  geri çekilmenin etkisiyle dün değer kaybetti.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Piyasa 6 Mayıs'ta yapılacak olan TCMB faiz toplantısını beklerken yurtdışı gelişmeleri toplantıya kadar  içeriye yön verebilir. BİST100'de 1445 seviyesinin altında kaldığımız  sürece satış baskısını korunacakken kurlarda yükseliş beklentimiz  devam ediyor. ABD:  Dün ABD'de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi 60.5 ile beklentilere paralel olarak açıklandı. ABD'de imalat  sektöründe toparlanmanın devam ettiği görülürken ISM İmalat PMI verisi  ise beklentilerin altında 60.7 olarak gerçekleşti. Pandeminin  etkisinden yavaş yavaş kurtulmaya çalışan ABD'de imalat sektöründe  görülen ciddi toparlanma ABD'de büyüme verilerinin beklentilerin  üzerinde gelmesine sebep olabilir. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD'de  ekonomik toparlanmanın "gerçek ilerleme kaydettiğini" ancak bu8  ilerlemenin herkese eşit bir şekilde yansımadığını söylerken Şubat  ayında en düşük gelirli çalışanların % 20'sinin hala işsiz olduğuna  işaret etti ve bu oranın en yüksek ücretli çalışanlarda % 6  seviyesinde olduğunu açıkladı. Powell, ABD ekonomisinin görünümünün  parlak olduğunu, ancak tehlikenin henüz atlatılmadığını da vurguladı. ABD borsaları dünü karışık seyirle tamamladı. Başkan Powell'ın  açıklamaları, gelen veriler ve bilançolarında etkisiyle ABD  borsalarında karışık bir seyir hakimdi. ABD 10 yıllık tahvil  faizlerinde dün sert düşüş görülürken tahvil faizlerinin tekrar %1.62'ye çıkması bugün doların küresel bazda dünkü düşüşünün ardından  değer kazanmasını sağlayan ana unsur oldu.

Bugün ABD'de ticaret dengesi, fabrika siparişleri ve Fed üyelerinden Daly'nin konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi'nde imalat PMI verisi beklentilerin  altında 62.9 olarak açıklanırken pandemide kısıtlamaların kısmi  kaldırılması ve aşı çalışmalarındaki gelişmelerin etkisiyle imalat  sektöründe toparlanmanın devam ettiğini izledik. Her ne kadar veri  beklentilerin altında kalsa da son 24 yılın en iyi verisi olarak  kayıtlara geçti. İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya'da imalat PMI  verilerinin beklentilerin altında kalması ekonomide toparlanma hızının  yavaşladığına işaret ediyor. AB Komisyonu, ülkelerinde pandemi  salgınında vaka sayılarında az ve aşılama oranlarında yüksek olarak  iyi bir durumda olan yabancılara Avrupa Birliği'ne seyahat  sınırlamalarının kaldırılmasını tavsiye ederken EMA'nın onay verdiği  aşıları kullanarak her iki doz korona virüs aşısını yaptıran  yabancıların AB'ye hiçbir sınırlama olmadan seyahat edebilmelerini  önerdi. Şu anda 27 üyeli AB hali hazırda 7 ülkenin vatandaşlarına  tatil veya zaruri olmayan nedenler ile AB ülkelerine seyahat izni  veriyor ancak bu kararla bu listenin genişletilmesi bekleniyor. Avrupa İlaç Ajansı, şu ana kadar BioNTech Pfizer, Moderna, AstraZenecaJohson & Johnson aşılarına onay verdi. Avrupa borsaları gelen iyi verilerin  yanında AB tarafından onaylı korona virüs aşılarını yaptıran kişilere  mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırma tavsiyesinin ardından günü  yükselişle kapattı. Eur/Usd, dolar endeksindeki düşüş sebebiyle  yükselirken Eur/Try ise Türk Lirası'ndaki kısmi güçlenme ile geriledi.

Bugün Euro Bölgesi'nde veri akışı sakin olacak.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1406 seviyesinin altında önce 1396  ve arkasından 1381 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek. Yukarıda ise 1418 direncinin kırılması halinde önce 1428 ve arkasından 1445 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP
Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1515  seviyesinin kırılması halinde önce 1531 ve arkasından 1555 direnci  test edilebilir. Aşağıda ise 1489 desteğinin altında önce 1477 ve arkasından 1465  desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2475 seviyesinin kırılması  halinde önce 8.2145 ve arkasından 8.1800 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.2700 direncinin üzerinde önce 8.3365 ve arkasından 8.4570 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1776 seviyesinin altında önce 1765  ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir. Yukarıda 1790 direncinin kırılması halinde önce 1796 ve arkasından 1816 direnci test edilebilir. "

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar