Petrol Fiyatları - Ahlatcı Yatırım / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 08:32:10

Ahlatcı Yatırım Tarafından Hazırlanan Petrol Fiyatları Analizi:

"GELEN VERİLER VE EKONOMİLERDE AÇILMA BEKLENTİLERİ YATIRIMCILARA MORAL OLUYOR..

Yeni haftanın ilk işlem gününde yurt içi piyasaların odağında  enflasyon verisi hakimdi. Tüketici Fiyat Endeksi Nisan’da aylık %1,68  ve yıllık yüzde 17,14 artış kaydetti. Genel beklenti aylık bazda %1,79  artış olacağı yönündeydi. Üretici fiyatları tarafındaki yükseliş  ivmesinin de devam ettiği izlendi. Buna göre üretici fiyat endeksi Nisan'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,17 arttı. Aylık  bazdaki artış ise yüzde 4,34 oldu. Çekirdek enflasyonda ise temel mal  gruplarında kur etkisinin yansıması olarak yıllık bazda %17,8’e doğru  yükselişin sürdüğü gözlendi. Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre  artışın yüksek olduğu grup yüzde 29,31 ile ulaştırma oldu. Ulaştırmayı  yüzde 22,27 ile ev eşyası ve yüzde 19,20 ile sağlık izledi. Nisan’da  enflasyonun piyasa beklentilerinin altında geldiğini gözlenirken  bundan sonraki süreçte küresel çapta emtia fiyatlarının seyri ve tam  kapanma döneminin ardından oluşabilecek maliyet yönlü baskıların  boyutu enflasyonda zirvenin geride kalıp kalmadığı konusunda  belirleyici olacak. Bununla birlikte en önemli faktör olarak kurdaki  eğilimin de enflasyonda belirleyici olacağını eklemek gerekiyor. Bir  süredir maliyetlerde artışın göstergesi olan ÜFE’deki yükseliş tam  kapanmanın sona ermesinden sonra artacak talep karşısında üreticilerin  bu maliyet artışını fiyatlara yansıtması sonucu enflasyonda yuları  yönlü eğilimin sürmesi beklenebilir. Sonuçların ardından TL  varlıklarda önemli bir değer kaybı yaşanmazken günün ilerleyen  saatlerinde DolarTL’de geri çekilmelerin Dolar endeksindeki düşüşle  birlikte oluştuğu gözlendi.

Dün ayrıca İmalat Satınalma Yöneticileri endeksi (PMI) sonuçları da  takip edildi. Türkiye İmalat PMI, Nisan ayında 50,4 düzeyinde  gerçekleşti. (Mart ayında 52,6) PMI Nisan’da genel faaliyet  koşullarında çok sınırlı bir iyileşmeye işaret etti. Sektörün  performansı 11 aydır devam eden büyüme döneminin en ılımlı artışını  sergiledi. Nisanda salgın etkisinin artışına bağlı olarak hem üretim  hem de yeni siparişler yavaşlama kaydetti. Toplam yeni siparişlerde  yaşanan yavaşlamaya karşılık, uluslararası talepte güçlenme sinyalleri  gözlendi ve yeni ihracat siparişleri üst üste dördüncü ay artış  gösterdi. İmalatçılar nisan ayında da yeni istihdam yaratmaya devam  etti ve bu gelişme mevcut artışı trendini 11 aya ulaştırdı.

Euro Bölgesi imalat PMI Endeksi ise 62.9 olarak 24 yılın zirvesine  çıktı. Almanya’da imalat PMI endeksi 66.2, Fransa’da ise 58.9 olarak  gerçekleşti. ABD’de ise ISM imalat PMI endeksi Nisan’da bir önceki aya  göre 4 puan azalışla 60,7'ye gerileyerek piyasa beklentilerinin aksine  düşüş gösterdi.

S&P 500 ve Dow Jones endeksleri, büyük ölçüde iyimser bir bilanço  sezonunun ortasında Pazartesi günü yükselişle sonuçlanırken, Nasdaq,  döngüsel ve “ekonominin yeniden açılan” hisse senetlerine dönüşün  devam etmesi nedeniyle bazı yüksek hızlı büyüme hisse senetlerindeki  düşüşün baskısı altında kaldı. Avrupa hisse senetleri ise Avrupa Komisyonu'nun turizm üzerindeki COVID-19 kısıtlamalarını gevşetme  planlarını açıklamasının ardından Pazartesi günü yükselişle  kapanırken, güçlü fabrika ve perakende satış verileri ve güçlü bilanço  sezonu iyimserliğe katkıda bulundu.

Hisse senedi yatırımcıları, dünyanın dört bir yanındaki büyük  ekonomiler yeniden açılma hamlelerine giriştiği ortamda koronavirüs  salgınından toparlanma sinyallerine bakarken, Asya'nın hisse senedi  piyasaları Salı günü çoğunlukla yükseldi. Japonya ve Çin piyasaları  tatiller nedeniyle Salı günü de kapalı ve bu durum bölgedeki ticaret  hacimlerini düşüren etki yaratıyor. ABD vadelileri ise negatif tarafta  hareket ediyor. Endeksin güne hafif yükselişle başlamasını bekliyoruz.

USDTRY
TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon oranı aylık yüzde 1,68  artış gösterirken yıllık enflasyon yüzde 17,14 oldu. ABD’de dün  açıklanan PMI verileri beklentilerden az geldi. Cuma günü açıklanacak  olan ABD Tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Yaşanan  gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen  kurda 8,30 ve 8,35 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası  satışların görülmesi durumunda ise 8,20 ve 8,15 TL destek seviyeleri  test edilmesi bekleniyor.

EURTRY
Türkiye’de enflasyon artmaya devam ediyor. Dün açıklanan Nisan ayı TÜFE Endeksi aylık yüzde 1,68 yıllık ise yüzde 17,14 olarak  gerçekleşti. Euro bölgesi İmalat PMI verisi 62,9 olarak gerçekleşti. Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB PPK toplantısını yakından takip  edeceğiz. Yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen kurda 10,00  ve 10,05 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış  baskısının görülmesi durumunda ise 9,90 ve 9,85 destek seviyeleri  önemini koruyor.

EURUSD
Dün açıklanan PMI verileri parite açısından yakından takip edildi. Avrupa tarafında açıklanan İmalat PMI verisi 62,9 olarak açıklanırken ABD imalata PMI verisi ise 60,7 olarak gerçekleşti. Haftanın geri  kalanın ABD Tarım dışı istihdam verisi yakından takip edilecek. Teknik  açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin devam etmesi  halinde 1,2060 ve 1,2085 direnç seviyelerinin takip edilmesi  gerekirken satış baskısının devam etmesi halinde ise 1,2000 ve 1,1975  destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.

ONS ALTIN
Dolar endeksinde görülen geri çekilmeden olumlu etkilenen ve yukarı  yönlü hareketini hızlandıran Altın’da kritik seviye 1800$’a yakın  hareket devam ediyor. ABD tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesi Ons Altın’daki fiyat hareketliliğini artırabilir. Teknik açıdan  incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1790 ve 1800$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının  görülmesi durumunda ise 1780 ve 1765 destek seviyeleri yakından  izlenecek.

GBPUSD
ABD PMI verisinin beklentilerden az gelmesiyle değer kazan Sterlin, Dolar Endeksinde görülen toparlanma ve ABD 10 yıllık tahvillerindeki  artış ile satış baskısı devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası’nın  toplantısı sonrasında tahvil alımlarıyla ilgili ifadeler  fiyatlamalarda oynaklığa neden olabilir. Yukarı yönlü hareketini  sürdüren paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3850 ve 1,3820 destek seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü  seyrin sürmesi durumunda ise 1,3900 ve 1,3935 direnç seviyeleri önem  arz ediyor.

USDJPY
Açıklanan ABD PMI verisi beklentinin hemen altında 60,7 olarak  gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü  hareket sonrası dolar değer değer kazanımını sürdürdü. Teknik açıdan  bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 109,85  ve 110,50 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması  durumunda ise 109,00 ve 108,30 destek seviyelerinin test edilmesi  bekleniyor.

BRENT PETROL
Bugün açıklanacak olan ABD Haftalık Ham Petrol Stokları yakından takip  edilecek. Hindistan’da yaşanan salgının olağanüstü boyutlara ulaşması  ile petrol talebine olumsuz yansıyacağı endişeleri Brent Petrol  üzerindeki satış baskısını artırıyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD  ham petrol stokları bir önceki haftaya göre 100K varil artış gösterdi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yatay hareketine devam etmesi  beklenilen Brent Petrol’de 67,60 ve 68,04 $ direnç seviyelerinin takip  edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir  seyrin oluşması halinde ise 66,50 ve 65,70 $ destek seviyeleri önem  arz ediyor.

GRAM ALTIN
Döviz kurunda görülen yukarı yönlü seyir sonrası Gram Altın’da  yükseliş eğilimi devam ediyor. Dolar endeksindeki toparlanma ve ABD 10  yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş Altın üzerinde olumsuz etkisini  sürdürüyor. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi  durumunda 480 ve 485 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken  aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 470 ve 465 TL destek  seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor."

*******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar