Petrol Fiyatları - Işık Menkul / (4 Mayıs 2021 Salı)

04/05/2021 08:15:06

Işık Menkul Tarafından Hazırlanan Petrol Analizi:

"Dün, ABD ISM İmalat PMI'ı Hayli Kötü Geldi!

Dün, iç tarafta  oldukça kritik olan Nisan ayı enflasyon rakamlarını  takip ettik. Rakamların dedaylarına baktığımızda  aylık TÜFE artışı  yüzde 1.68 olurken, senelik gerçekleşme de yüzde 17.14 oldu. TÜFE  üzerindeki maliyet baskıları açısından önem arz eden Yİ-ÜFE  rakamlarında ise  aylık yüzde 4.34'lük artış ve senelik yüzde 35.17'lik hayli kötü gerçekleşmeler ortaya çıktı. Enflasyon rakamları  ile aynı saatte açıklanan Türkiye İmalat PMI'ında da  son 11 ayın en  düşük seviyesi görüldü. Küresel ekonomik takvimde ise dikkatler  Euro Bölgesi ve ABD'nin PMI datalarındaydı. Euro Bölgesi genelinin ve Bölge'nin en büyük ekonomieri olan  Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'nın İmalat PMI'ları beklentilerin kısmen altında kaldı. ABD ISM İmalat PMI'nın, şok bir şekilde beklentilerin ve geçtiğimiz ayki  seviyesinin çok altında gerçekleşme göstermesi ise günün sürprizi  oldu. Diğer yandan, dün yine Almanya'da takip edilen diğer veride  Perakende Satışlar, tahminlerin hayli üzerinde artış gösterdi. AB Komisyonu ve İngiltere'nin seyahat sertbestisini ve ABD'deki üç  eyaletin normalleşme adımlarını değerlendirmeye alması ise, kötü PMI  varilerine rağmen risk iştahını ayakta tutan unsurlardandı. Ayrıca, ABD ISM İmalat PMI sonrasında ABD'nin tahvil faizlerinin baskı altına  girmesi de  ABD Doları'nın karşısındaki para birimleri, emtialar ve Avrupa endekslerine pozitif yönde etki etti. Risk iştahında bir miktar  zayıflama gördüğümüz günün, ekonomik takviminde açıklanacak olan  Birleşik Krallık İmalat PMI'ı ve ABD  İthalat/İhracat Fiyat Endeksi  dataları ve tahvil piyasalarındaki hareketlerle küresel çapta yine  oynaklıklar görülebilir. Haber akışları cephesinde de  Pandeminin ve  aşılamanın durumu, ABD ve AB'nin yeni teşvik paketlerine dair  beklentiler ve Ticaret Savaşları gibi olası riskleri son aylarda  olduğu gibi yine takipte olacağız.

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler
*Dünkü işlem gününde, bir ara 8.33 seviyesini aşan USDTRY'de   özellikle de akşamüzeri ABD tahvil faizlerindeki geri çekilmeye  paralel olarak TL lehine işlemler gördük. 8.25 seviyesi altında  kapanış sonrasında, yeni günde ise şuan için  kısmen USD lehine  işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devamı halinde  8.34 ve 8.38 direnç seviyelerini ilk etapta yine takipte olacağız. Yeniden  oluşabilecek TL lehine hareketlerde ise  8.22, 8.16 ve 8.12 destek  bölgeleri izlenebilir.

  *Dünkü işlem gününde  alıcılı işlemlerin ağırlık kazanması sonrasında 1.2065 civarından kapanış gördüğümüz EURUSD'de, yeni işlem gününde ise  şuan için  1.2040 civarında kısmen satıcılı bir tablo görmekteyiz. Teknik olarak  Nisan başından itibaren takip ettiğimiz yükselen  trendin de kırıldığı paritede, geri çekilmelerin devamı halinde  1.1990 seviyesi ilk kritik destek konumunda olacak. Öte taraftan,  yeniden görülebilecek Euro lehine işlemlerde ise  1.2055 ve 1.2090  direnç seviyeleri ilk etapta tekrardan takip edilebilir. *Dünkü işlem gününü  sabah saatlerinde 1.3795 bölgesinden destek  aldıktan sonra GBP lehine hızla oluşan işlemlerle 1.3910 civarından  kapatan GBPUSD'de, şuan için ise  1.3880 civarında bir miktar satıcılı  fiyatlama görülmekte. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 1.3795-1.3775 bölgesini yine takipte olacağız. Diğer taraftan,  paritede görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise  1.3900, 1.3945 ve 1.3995/1.4005 direnç bölgeleri bir kez daha izlemeye alınabilir.

*Dünkü işlem gününü  67.65 seviyesinden alıcılı kapatan BRENT tipi ham  petrolde, yeni işlem gününde ise şuan için  bir miktar satıcılı işlem  görmekteyiz. Bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde  66.30, 65.80  ve 65.30 destek noktaları sırasıyla takibe alınabilir. Yeniden  oluşabilecek alıcılı işlemlerde ise, bu yöndeki işlemlerin devamlılığı  açısından  68.10 direnç seviyesinin kalıcılıkla geçilip geçilmeyeceği  kritik olacak. *Dünkü işlem gününü  1792 Dolar seviyesinden oldukça pozitif kapatan ONS ALTIN'da, şuan için ise  bir miktar satıcılı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde  1784, 1776 ve 1769 destek  bölgelerini takipte olacağız. Yeniden görülebilecek alıcılı işlemlerde  ise  son zamanlarda olduğu gibi dün de geçilemeyen 1797 direnç  seviyesi ilk etapta kritik olacak. *Dünkü işlem gününde  4210 kritik direnç seviyesini aşamayan S&P500  endeksinde, 4190 destek noktasına yakın kapanış görülmüştü. Yeni günde  ise  bu bölgenin de altına gerileyen endekste, satıcılı seyrin devamı  halinde  4175, 4150 ve 4120  destek seviyeleri de takibe alınabilir. Diğer taraftan, endekste 4190 üzerine çıkılarak yeniden oluşabilecek  alıcılı işlemlerde ise  4210 direnç seviyesi yine kritik olacak.

*Dünkü işlem gününü  15270 civarından pozitif kapatan DAX30 Endeksinde, yeni güne ise  -küresel risk alma iştahının şuanki  durumuna göre- negatif başlangıç beklemekteyiz. Bu bağlamda, açılış ve  sonrasındaki satıcılı işlemlerde  15090 bölgesi kritik olacak. Zira,  buranın altında kalıcılık oluşması durumunda  satış baskısının  derinleştiğini görebiliriz. Diğer taraftan, oluşabilecek alıcılı  işlemlerde ise  15405 ve 15525 direnç seviyeleri takibimizde olacak. "

*******
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar