Yabancı Yatırımcı Çıkışı Devam Ediyor - Dinamik Menkul / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 17:07:41


Dinamik Menkul Tarafından Hazırlanan Analiz:

"Merkez Bankası rezervlerinde düşüş devam ediyor...Merkez bankası  tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz hafta altın rezervleri  haftalık bazda 384 milyon dolar gerilerken brüt döviz rezervlerinde 2,8 milyar dolarlık düşüş görüldü. Bu veriler ile birlikte toplam  rezervler 3,2 milyar dolar azalarak 87,4 milyar dolar seviyesine  geldi. Yılbaşından bu yana toplam rezervlerde 5,8 milyar dolar düşüş  görülürken 52 haftalık toplamda rezervler 2,1 milyar dolar azaldı.

Yabancı çıkışı devam etti...2 Nisan haftasında yurt dışı  yerleşiklerin hisse senedindeki pozisyonu 364,4 milyon dolar azalırken  devlet iç borçlanma senetlerindeki pozisyonunda 140,4 milyon dolar  düşüş görüldü. Böylece Merkez Bankası başkanı değişimi sonrası  haftalık bazda net sermaye çıkışı 2. haftaya taşınmış oldu. Yılbaşından bu yana baktığımızda ise yurt dışı yerleşiklerin hisse  senedi pozisyonu 2,0 milyar dolar azalırken DİBS ve ÖST'lerdeki  pozisyonları sırasıyla 577,3 milyon ve 36,3 milyon dolarlık artış  gösterdi. 52 haftalık toplam bazda sermaye çıkışı 3,8 milyar olarak  gerçekleşirken önceki hafta bu rakam 3,9 milyar seviyesindeydi.

Döviz mevduatlarında gerileme...TCMB verilerine göre yurt içi  yerleşiklerin döviz mevduatları geçtiğimiz hafta 2,5 milyar dolar  azalarak 221,2 milyar dolar seviyesine geldi. Verilere göre gerçek  kişilerin döviz mevduatları 1,0 milyar dolar gerilerken tüzel  kişilerin döviz mevduatlarında 1,4 milyar dolar düşüş görüldü. Parite  etkisinden arındırılmış verilere bakıldığında ise yurtiçi  yerleşiklerin döviz mevduatları geçtiğimiz hafta 2,0 milyar dolar  geriledi. "

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar