Sabah Bülteni - Acar Menkul Değerler / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 10:21:34


Acar Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"GÜNÜN GELİŞMELERİ 
TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BIST 100 endeksi,  dünü % 0.19 değer kaybederek 1.417,89 puandan tamamlarken  işlem hacmi 17.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Usd/Try'nin yatay seyrettiği  izlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada   faizleri ve enflasyonu tek haneye indirecekleri söylemini tekrarlarken  bankacılık sektörünün döviz pozisyon açığı olmadığını, yaklaşık 6  milyar dolar fazlası mevcut olduğunu ifade etti.  ABD'de Halkbank  davası devam ediyor. Halkbank, pazartesi günü New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi'nde yapılacak duruşmada üst mahkeme hakimlerinin   karşısına çıkacak. Dava sürecini yakından izleyen New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut yaptığı açıklamada hakimlerin ikna olmaması  halinde dava alt mahkemede görülmeye devam edeceğini söylerken Halkbank aleyhine bir karar vermesi halinde bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde yeniden devam edeceğini  vurguladı. Üst mahkemenin Halkbank lehine karar vermesi halinde ise ABD'deki davanın derhal düşeceğini ifade etti. Pazartesi bir sonuç  beklemediğini ifade eden Akbulut , ancak kararın fazla uzun  sürmeyeceğini alt mahkemenin 3 Mayıs'ta jürili seri duruşma takvimi  tamamen üst mahkemenin alacağı kararı ivedilikle açıklamasına bağlı  olduğunu da ekledi. Halkbank davasının 12 Nisan'da üst mahkemede  görülecek altı ayrı davadan biri olduğunu  da vurgulamakta fayda var.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Yurtdışı gelişmeleri yurtiçinde  fiyatlamalarda belirleyici olabilir.

ABD:  Dün ABD'de gözler gece açıklanacak Fed toplantı  tutanaklarındaydı. Fed 16-17 Mart tarihinde yaptığı faiz toplantısının  tutanaklarında ekonominin giderek iyileştiğini ifade ederken ekonomide  ve istihdamda gelinen noktanın arzu edilen seviyelerin oldukça altında  olduğunu da belirttiler. Tutanaklarda ayrıca  koronavirüs devam  ettiğini belirsizliklerin sürdüğü söylenirken bir grup katılımcının  potansiyel varlık alım azaltımının zamanlamasının ekonomiye ve  ilerlemenin hızını bağlı olduğunun altı çizildi. Fed, tahminleri  değil, sonuçların, verileri n temel alınması gerektiğini not ederken   tahvil getirilerinde Mart ayında yaşanan artışın ekonomik görünüm  konusunda iyimserliği yansıttığını da vurgulandı. ABD Başkanı Joe Biden  yeni 2,3 trilyon dolarlık altyapı planında ayrılacak kaynağın  önemli bir kısmının şu anda % 21 olan kurumlar vergisinin %28'e  çıkarılmasıyla elde edileceğini söylemişti. ABD Hazine Bakanlığı  mevcut kurumlar vergisi rejiminin, şirketlerin üretimlerini ve  karlarını yurt dışına kaydırmaları için teşvikler içerdiğine işaret  edilen planda, azalan kurumlar vergisi gelirlerinin ABD'nin altyapı,  araştırma, teknoloji ve yeşil enerji yatırımlarını finanse etme  kabiliyetini engellediğini söyledi. Planda, yüksek kar bildiren ancak  vergilendirilebilir geliri çok az olan büyük şirketlerin defter  gelirlerine % 15 asgari vergi uygulanacağı ifade edildi. İran'la  nükleer müzakereler konusunda Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam  eden görüşmeleri değerlendiren  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran'la nükleer anlaşma koşullarıyla örtüşmeyen İran'a yönelik  yaptırım maddelerini kaldırmaya hazırlandıklarını söyledi. Şu aşamada  hangi yaptırım başlıkları üzerinde çalıştıklarını açıklamayacağını  söyleyen Price, bununla birlikte İran da anlaşma koşullarına dönmeden  tek taraflı teşvikler vermeyeceklerini sözlerine ekledi. Dün ABD'de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık  Ham Petrol Stokları 3.5 milyon varil azalış gösterirken beklentiler haftalık ham  petrol stoklarının 2 milyon varil azalması yönündeydi. Bu gelişmelerin  ardından SP500 yeni rekor tazelerken ABD borsalarının yükselişine  devam ettiği izlendi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.66  seviyesindeki geri seyrine devam ederken dolar endeksinde yatay  görüntü hakimdi.  ABD'de 10 yıllık ytahvil faizlerinde ve dolar  endeksinde aşağı yönlü beklentimiz devam ederken ABD borsalarındaki  yükselişe temkinli yaklaşıyoruz.

Bugün ABD'de haftalık işsizlik başvurularının 682K gelmesi  beklenirken TSİ ile saat 19:00'da Fed Başkanı Powell'ında sanal  ortamda Uluslararası Para Fonu Seminerinde küresel ekonomi hakkında  bir panelde konuşma yapması bekleniyor.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi'nde büyümenin öncü  göstergelerinden hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde 49,6  olarak açıklanırken, son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İspanya, Fransa ve Almanya'da hizmetler PMI verisi beklentilerin üzerinde  gerçekleşirken İtalya'da beklentilerin altında kaldı. Almanya'da  koronavirüs salgını ile mücadele için Başbakan Angela Merkel'den kısa  süreli "tam kapanma" önerisine dolaylı destek geldi. Kapanmanın 2-3  hafta arasında olması planlanıyor. Gelen iyimser verilere rağmen tam  kapanmanın gündeme gelmesi Avrupa borsalarının dün İngiltere hariç  satıcılı kapanmasına neden oldu. Eur/Usd ve Eur/TRY'de ise yatay  hareketler görüldü.

Bugün Euro Bölgesi'nde  aylık bazda ÜFE'nin  % 0.6 gelmesi  beklenirken yıllık bazda ÜFE'nin % 1.4 açıklanması beklenmekte. Bugün  ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın daha önce gerçekleştirdiği faiz  kararının toplantı tutanaklarını takip edeceğiz. Toplantı  tutanaklarında enflasyon ve varlık alıma dair ifadeler euro ve Avrupa  borsalarında belirleyici olabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1403 seviyesinin altında önce 1371 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli  yüksek.

Yukarıda ise 1422 direncinin kırılması halinde önce 1434 ve  arkasından 1445 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP
Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1472  seviyesinin kırılması halinde önce 1488 ve arkasından 1510 direnci  test edilebilir.

Aşağıda ise 1460 desteğinin altında önce 1440 ve arkasından 1418  desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY
Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında satış baskısı  ağırlık kazandı.

Aşağıda 8.1035 seviyesinin kırılması halinde önce 8.0320 ve  arkasından 7.9020 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.1835 direncinin üzerinde önce 8.2500 ve arkasından 8.3050 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN
Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü  toparlanma bekliyoruz.

Aşağıda 1735 seviyesinin altında önce 1730 ve arkasından 1721  desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1745 direncinin kırılması halinde önce 1755 ve arkasından 1765 direnci test edilebilir. "

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar