Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - İş Yatırım / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 10:11:55


İş Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"Vaka sayısındaki artış endişe verici boyuta ulaştı

Dünya borsalarında zirveye yakın seviyelerde düşük hacimli bir  seyir görüyoruz. İyi haber, Fed tutanaklarında hisse senedi ve emtia  yatırımcısının keyfini kaçıracak bir sürpriz yok. Fed ekonomide  işlerin yolunda gittiğini görene kadar uzun süre faizleri düşük  tutacağı sinyali vermeye devam ediyor. Kötü haber, ABD tahvil  faizlerindeki gerilemeye ve doların zayıflamasına rağmen gelişmekte  olan ülke varlıklarındaki baskı devam ediyor.

Türkiye varlıklarında dünyaya göre da satıcılı bir seyir  görülüyor. Türk lirası en çok değer kaybeden para birimleri arasında  yer alıyor. MSCI Türkiye gelişmekte olan Avrupa borsalarının gerisinde  kalmaya devam ediyor. Bu kez negatif ayrışmamız da politika  belirisizliğinin yanı sıra salgının kontrolden çıkması da etkili  oluyor.

Ancak banka sanayi ilişkisi tersine döndü. Uzun süreden beri ilk  kez bankalar sanayi hisselerine göre daha iyi performans gösteriyor. Kalıcı olup olmayacağı bugün belli olacak.

Dünya borsalarındaki yükselişe Borsa İstanbul’da hafif yukarı  yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün öğleden sonra yabancı satışının  kesilmesiyle piyasa toparlandı. Satışların sonuna mı geldik, yoksa  mola mı verdiler bugün göreceğiz.

Aşılamada iyi gitmemize rağmen vaka sayısının ve can kaybının  zirve yapmaya devam etmesi bizi endişelendiriyor. Hisse  fiyatlamalarında Evde Kal hisselerine yönelik bir ayrışma görmüyoruz. Salgına karşı ilave kapatma önlemi alınırsa durum değişir.

Teknik bültende Kardemir, Şok, Tekfen hisseleri öne çıkıyor.

Sirket Haberleri   

TAV Holding   

Kapanış (TL) : 21.46 - Hedef Fiyat (TL) : 31.55 - Piyasa Deg.(TL) : 7796 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 30.76    -

TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 47.02 Analist:  esirinel@isyatirim.com.tr   
Yolcu trafiğindeki düşüş Mart ayında düşük baz yılı etkisiyle hız  kesti   
TAV Havaalanları’nın Mart ayı toplam yolcu sayısı Covid-19 salgını  nedeniyle devam eden seyahat önlemleri sonucu geçen yılki 2.19  milyondan yıllık bazda %17 düşüşle 1.83 milyona gerilerken, 1Ç21  toplam yolcu trafiğini ise yıllık bazda %59 düşüşle 4.33 milyona  taşıdı. Beklendiği üzere Mart ayında iç hat yolcu sayısındaki yıllık  bazda %9 düşüş dış hat yolcu sayısındaki %31’lik düşüşün altında  gerçekleşti. Mart ayında Antalya (+2%), Bodrum (+28%) ve Gazipaşa Alanya (+34%) TAV’ın yönettiği havalimanları arasında salgının  başlangıcından beri ilk büyüme gösteren havaalanları oldu. Covid-19  salgınının havacılık sektörüne olumsuz etkileri geçen Mart ayında  görülmeye başlamıştı. Bu anlamda yolcu trafiğindeki yıllık düşüşün hız  kesmesi düşük baz yılı etkisinden kaynaklanıyor. Geçen yıl Nisan  ayında neredeyse tüm uçaklar salgın nedeniyle yere indirildiğinden bu  yıl Nisan ayından itibaren yolcu sayılarında artış görmeye  başlayacağız . Dün Mart ayı Türkiye yolcu trafiği verileri DHMİ  tarafından açıklandığından haberin etkisinin nötr olmasını  bekliyoruz.?   

İş GYO   

Kapanış (TL) : 1.97 - Hedef Fiyat (TL) : 2.22 - Piyasa Deg.(TL) : 1889 - 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 19.76    -

ISGYO Nisan- Haziran 2021 döneminde AVM ve ticaret alanlarındaki  kiracılarına kira desteğine devam edeceğini açıkladı   
ISGYO Nisan- Haziran 2021 döneminde AVM ve ticaret alanlarındaki  kiracılarına kira desteğine devam edeceğini açıkladı (Nötr)"

Analizin tamamı için:
Link

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar