Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - Oyak Yatırım Menkul Değerler / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 09:46:33


Oyak Yatırım Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten:

"ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklar,  maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde kayda değer bir  ilerleme sağlanmasının biraz zaman alacağını ve varlık alımlarının en  azından mevcut hızda devam edeceğini ortaya koydu. Bu sabah ABD 10  yıllık tahvil faizleri %1.67 civarında bulunuyor ve yurt dışı  piyasalarda genel olarak alıcılı bir seyir hakim durumda. Bugün yurt  dışında Euro Bölgesi ÜFE ve ABD’de işsizlik maaşı başvuruları verileri  takip edilecek. ABD haftalık işsizlik başvurularının bir hafta önceki 719 bin kişiden 650 bin kişiye düşmesi bekleniyor. İstihdam piyasası  ile ilgili verilerin negatif veya pozitif yönde sürpriz yapması ABD 10  yıllık faizlerinin dalgalanmasına neden olabilir. Ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın konuşması izlenecek. Yurt içi tarafta ise herhangi bir  önemli veri açıklaması bulunmuyor. Türkiye’nin CDS primi 437  seviyesinde, TL ve tahvil faizleri de sakin görünüyor. BİST için yurt  dışı piyasalara paralel hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz.   
ŞİRKET HABERLERİ

OTKAR C4 Defence’te yer alan bir habere göre, Kenya Silahlı Kuvvetleri 8x8 zırhlı araç tedarikine yönelik çalışmalara başladı. Afrika basınında yer alan haberlere göre, Avrupalı zırhlı araç  üreticileri Excalibur ve Mowag’ın yanı sıra, Türkiye’den Otokar 8x8  için teklif verdi. Hafif pozitif.

TAVHL TAV Havalimanları'nın dün akşam açıkladığı Mart ayı trafik  verilerine göre hizmet verdiği havalimanlarında yıllık bazda yolcu  daralması %17’dir. Türkiye’de işlettiği havalimanlarındaki toplam  yolcu sayısında %9 daralma gözlenen şirketin yurtdışında işlettiği  havalimanlarındaki daralma %44’tür. 1Ç21 toplam yolcu gerilemesi  yıllık bazda %59’dur. Türkiye ve dünyadaki Kovid-19 gelişmeleri,  aşılama hızları, uçuş yasaklarının kalkma takvimi, sezonsallık ve  turizmin önem arz ettiği şirket için önemli katalistler olmayı  sürdürmektedir. Nötr.

TUREX Tureks Turizm’in (TUREX) payları bugün 12.00 TL/hisse fiyat  ile Borsa'da işlem görmeye başlayacak.
SEKTÖR HABERLERİ

HAVACILIK Dün sabah açıklanan DHMİ Mart ayı verilerine göre İstanbul Havalimanı iç hat yolcu daralması yıllık bazda %26, dış hat  büyümesi ise %2’dir. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise iç hat yolcu  sayısı geçen seneye göre %11 artarken dış hatlar %2 gerilemiştir. Hatırlanacağı üzere Türkiye’de resmi olarak ilk Kovid-19 vakası 11 Mart 2020’de açıklanmış ve akabinde uçuş kısıtlamaları  hızlanmıştı.Zayıf baz etkisinin görüleceği aylar önümüzdedir. Türkiye’deki vaka sayıları, kapanmalar ve Ramazan sektörel talebi  etkileyecektir. Global Kovid-19 gelişmeleri toparlanmanın hızı için de  önemlidir. Nötr."

Analizin tamamı için:

Link

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar