Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler - Yapı Kredi Yatırım / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 09:41:27


Yapı Kredi Yatırım Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten Analiz:

"BIST-100 endeksinde 1,400 desteği öne çıkıyor
Küresel piyasalarda ekonomi ve şirket karlılıklarının iyileşeceği  beklentileri, aşılama çalışmalarının başlaması ve büyük ölçekli yeni  teşvik adımlarının desteğiyle yeni rekor seviyeleri test eden riskli  varlık sınıfında yer alan hisse senetlerinde yukarı hareket etkisini  sürdürüyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde tahvil faizlerindeki yükseliş  ve değer odaklı hisse senetlerindeki görece güçlü performans öne  çıktı. Küresel büyüme görünümüne dair artan iyimserlik ön plandaydı. Ayrıca Biden'ın $1,9 trilyonluk teşvik paketi ile birlikte büyüme  beklentilerindeki yukarı revizyonlar ve Biden'ın aşılama hedeflerini  neredeyse iki katına çıkarması da risk iştahına destek olan konular  oldu. ABD Başkanı Biden geçen hafta ise altyapı yatırımları ve vergi  artışlarını içeren yeni paketin ilk bölümünü açıkladı. 2,25 trilyon  dolarlık paket ulaşım, temiz su ve hızlı internet gibi altyapı  alanları, imalat sektörü ve yaşlıların bakımına ilişkin yatırımları  içeriyor. Paketin kurumlar vergisi artışı ve küresel şirketlerin  karlarına getirilecek minimum vergi ile finanse edilmesi planlanıyor. Paketin temmuz ayında meclise getirilmesi hedefleniyor. İkinci çeyreğe  tarım dışı istihdam ve ISM Hizmet endeksi gibi güçlü makro verilerle  pozitif momentumla başlayan piyasalarda hisse senetlerinde yatay  eğilim etkili olurken, dolar endeksi ve tahvil faizlerindeki aşağı  baskı öne çıktı. Küresel risk barometresi olarak da izlenen S&P 500  endeksi dün %0.2 artıda yeni rekor seviyede, Dow Jones sınai endeksi %0.1 artıda, teknoloji endeksi Nasdaq %0.1 ekside, Russell 2000  endeksi ise %1.6 düşüşle günü tamamladı. Kasım 2020'den bu yana ki en  yüksek seviyelerini test eden dolar endeksi geri çekilirken (son bir  haftada %1 civarı geriledi) son bir yılın en yüksek seviyelerini test  eden ABD 10 yıllık tahvil faizi ise on baz puan civarı geri çekilmiş  durumda."

Analizin tamamı için:

Link

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar