Petrol Fiyatları - Ahlatcı Yatırım / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 09:22:06


Ahlatcı Yatırım Tarafından Hazırlanan Petrol Fiyatları Analizi:

"Dün yurt dışı piyasaların odağında FED’in FOMC tutanakları vardı. Veri akışı nispeten zayıfken son enflasyon beklentilerindeki artış  sonrası FED yetkililerinin toplantıda bu konu hakkında neler dedikleri  merak ediliyordu. Toplantı tutanaklarında, "Katılımcılar, Komitenin  maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde kayda değer bir  ilerleme sağlanmasının muhtemelen biraz zaman alacağını ve Komitenin  sonuca dayalı rehberliğiyle tutarlı olarak, varlık alımlarının o  zamana kadar en azından mevcut hızda devam edeceğini belirtti."  ifadesi yer aldı. Ayrıca Mevcut politika duruşu ve yönlendirmesinin,  ekonomik toparlanmayı daha fazla teşvik için uygun olduğuna işaret  edilen tutanaklarda, bazı katılımcıların politika değişikliklerinin  tahminlerden ziyade öncelikle gözlemlenen sonuçlara dayanması  gerektiğini belirttiği vurgulandı.

Bu arada ABD Hazine Bakanlığı Biden'ın altyapı paketini finanse  edecek vergi planını açıkladı. Vergi planında, kurumsal  vergilendirmenin yeniden şekillendirileceği belirtilerek, kurumlar  vergisi oranının yüzde 21'den yüzde 28'e yükseltileceği kaydedildi. Şirketlerin karlarını denizaşırı ülkelere kaydırarak yükümlülüklerini  azaltmalarına veya ortadan kaldırmalarına olanak tanıyan vergi  düzenlemeleriyle ilgili boşlukları sıkılaştırmayı amaçlayan planda,  çokuluslu şirketlerin ödediği küresel asgari vergi oranının yüzde 21'e  çıkarılacağı aktarıldı.

S&P 500 ve Dow Jones günü sınırlı yükselişle kapattı. Tahvil  getirileri, FED’in son toplantısının tutanaklarında, ekonomik  toparlanmanın ilerleme işaretleri göstermesine rağmen toparlanmanın  tamamlanmasından henüz çok uzak olduğunu söylemesinin ardından  kayıpları tersine çevirdi.

Avrupa hisse senetleri ise dün rekor seviyelerin hemen altında  kapandı. Sağlık hizmetleri en çok gerileyenler arasındaki paylar  olurken hızlı aşılama programı ve zayıf bir sterlin konusundaki  iyimserlik İngiltere hisse senetlerinin daha iyi performans  göstermesine yardımcı oldu.

Fed tutanaklarında, tahvil alımlarının azaltılmasının zaman  alacağının vurgulanmasının ardından Wall Street endeksleri, düşük  hacimle de olsa yükseldi. ABD borsalarında işlem hacmi 10 milyar  hissenin altında kalarak, 2021’in en düşük seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın S&P 500 yeni bir rekor kırmayı başardı. Apple Inc. ve Google’ın sahibi Alphabet Inc. gibi teknoloji devleri Nasdaq endeksini  yukarı taşıdı. ABD vadelileri ile Asya’nın geneli artıda.

USDTRY
ABD ekonomisi aşılamanın ve destek paketlerinin etkisiyle hızla  toparlanırken ekonomik toparlanmanın açıklanan verilere yansıdığı  görülüyor. Dün FOMC toplantı tutanakları açıklanırken bugün Fed  başkanı Powell’ın yarın yapacağı konuşma piyasalar tarafından yakından  takip edilecek. Hafta başında açıklanan Türkiye Mart ayı enflasyon  verisi beklentilere paralel gelmesi kurda bir baskı oluşturmazken  haftaya yapılacak olan PPK toplantısına kadar kurdaki yatay hareketin  devam etmesi bekleniyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü  hareketin sürmesi beklenen kurda 8,25 ve 8,30 TL direnç seviyeleri  takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,10 ve 8,05 destek seviyeleri test edilecek.

EURTRY
Avrupa Bölgesinde işsizlik oranı yüzde 8,3 olarak gerçekleşti. Avrupa İlaç Ajansının dün yaptığı açıklamada AstraZeneca aşısının çok  nadir kan pıhtısı vakalarına rastlanabileceğini ve halen aşının  getirisinin risklerinden fazla olduğunu açıkladı. Aşılamanın hız  kazanması beklenilen Avrupa’da ekonomik toparlanmanın hız kazanması  bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası, temel tahminlerinin tutması halinde Mart 2022’de satın almaları sona erdirebileceklerini açıkladı. Yaşanan  gelişmelere bağlı olarak aşağı yönlü hareket seyretmesi beklenen EURTRY’de 9,75 ve 9,80 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi  gerekiyor. Olası satış baskının oluşması durumunda ise 9,65 ve 9,55  destek seviyeleri önemini koruyor.

EURUSD
FOMC toplantı tutanaklarında ekonominin seyrine ilişkin olumlu  sinyaller bulunmakla birlikte katılımcılar getiri eğrisindeki artışın  görünüm konusunda iyimserliğin yansıttığını ifade ettiler. Avrupa Merkez Bankası, temel tahminlerinin tutması halinde Mart 2022’de satın  almaları sona erdirebileceklerini açıkladı. Bugün FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma parite açısından önemini koruyor. Teknik  açıdan inceleyecek olursak, tepki alımlarının görülmesi halinde 1,1890  ve 1,1920 direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskısının  devam etmesi halinde ise 1,1835 ve 1,1800 destek seviyelerinin test  edilmesi bekleniyor.

ONS ALTIN
Ons Altın’daki yukarı yönlü harekette duraksamalar görülüyor. FOMC  toplantı tutanaklarında ekonominin iyileşmesine rağmen hedeflerden çok  uzak olduklarını belirtildi. Ayrıca Tutanaklarda uygulanılan para  politikasında değişiklik için tahminlerden ziyade sonuçları temel  alacakları vurgulandı. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü bir  hareketin oluşması için 1700 $ seviyesinin üzerinde kalıcılığın  görülmesi gerekiyor. Tepki alımlarının görülmesi durumunda 1770 ve 1795 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskısının  devam etmesi halinde ise 1705 ve 1685 destek seviyeleri yakından  izlenecek.

GBPUSD
IMF, İngiltere ekonomisinin büyüme talebini yüzde 4,5’ten 5,3’e  revize edildi. İngiltere Başbakanı Johnson, Fransa’da vakaların artış  göstermesinin üzücü olduğunu belirtirken vakaların İngiltere’ye  sıçramasından endişe duyuyor. Bugün açıklanan İngiltere PMI verileri  beklentilerin hemen altında gerçekleşti. Yukarı yönlü seyrini sürdüren  paritede olası satış baskısının gelmesi halinde 1,3730 ve 1,3700  destek seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Yukarı yönlü seyrin  sürmesi durumunda ise 1,3790 ve 1,3825 direnç seviyeleri önem arz  ediyor.

USDJPY
FOMC Toplantı tutanakları açıklandı. Toplantı tutanaklarında  ekonominin seyri iyi olmasına rağmen hedeflerden uzak olunduğu  belirtildi. Enflasyon risklerinin ise genel olarak dengeli olduğu  belirtildi. Bugün Fed başkanı Powell’ın yapacağı açıklamanın paritede  etkisini yakından takip edeceğiz. Teknik açıdan bakılacak olursa,  yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 110,00 ve 110,60 direnç  seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 109,00 ve 108,25 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.

BRENT PETROL
IMF, yayınladığı raporda küresel büyüme tahminini yukarı yönlü  revize ederken finansal koşulların iyileşmesi ve ekonomik aktivitenin  artması doğabilecek enerji ihtiyacı nedeniyle Brent Petrol’e olumlu  yansıyor. Gelişmeler sonrasında arz ve talep dengesinin oluştuğuna  dair beklentiler hakimken Mayıs ayı sonrasında kademeli olarak üretim  artırılacak. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin  sürmesi durumunda 63,00 ve 63,80 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi  gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin  oluşması halinde ise 62,30 ve 61,20 $ destek seviyeleri önem arz  ediyor.

GRAM ALTIN
USDTRY’de görülen yukarı yönlü hareket Gram Altın’a olumlu  yansıyor. Dün açıklanan FOMC toplantı tutanakları ekonomik seyrin  olumlu olduğu belirtilirken istenilen düzeyden çok uzakta oldukları  kayda geçildi. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde dolar endeksinde  görülebilecek olası hareketlilik Altın’da yukarı yönlü hareket için  belirleyici olacak. Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi  durumunda 465 ve 470 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken  aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 450 ve 435 TL destek  seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor."

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar