Petrol Fiyatları - InvestAZ Yatırım / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 09:08:15


InvestAZ Yatırım Tarafından Hazırlanan Petrol Analizi:

"Global Piyasalar Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı…
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın üçüncü işlem gününü % 0,19 değer kaybederek günü 1.417 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 17,5 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi % 0,86 değer kazanırken,  holding endeksi % 0,59 değer kaybettiği günde, sektör endeksleri  arasında en fazla kazandıran % 0,92 ile sigorta, en çok kaybettiren  ise % 3,25 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü.

Avrupa borsaları, haftanın üçüncü işlem gününü İngiltere hariç  düşüşle tamamladı. Kapanışta, Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,24, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,01 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,08 değer kaybettiği görüldü. İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,91  günü değer kazanımı ile tamamladı.

ABD borsaları günü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, % 0,05 ve S&P 500 endeksi, % 0,14 değer kazanırken, Nasdaq endeksi % 0,07 geriledi.

Fed’in 16-17 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair  tutanaklar yayımladı. Tutanaklarda, Amerikan Merkez Bankası Fed’in  üyeleri yüklü tahvil alımlarını azaltmak için daha fazla zamana  ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler. “Katılımcılar, Komite’nin azami  istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin gerçekleşmesi yönünde kayda  değer ilave ilerleme sağlanmasının biraz daha zaman alacağını not  ettiler” bilgisi paylaşıldı. Tutanaklarda, bazı katılımcıların, uzun  vadeli hedeflere doğru, varlık alımlarının hızında değişiklik yapmayı  gerektirecek ölçüde bir ilerleme sağlanması durumunda, bunun  iletişiminin çok önceden yapılmış olması gerektiğini vurguladığı  belirtildi.

Bugün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global  piyasalarda ise Euro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi ve Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı Değerlendirmesi raporu  izlenecek. Ayrıca, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın  yapacağı açıklamalar takibimizde olacak. Başkan Powell’ın açıklamaları  sonrasında küresel piyasalarda finansal enstrümanların  fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören  endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama  davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak olarak  ayrışmanın devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın üçüncü işlem gününü % 0,19 değer kaybederek günü 1.417 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 17,5 milyar TL oldu. Yeni işlem gününde küresel piyasalarda yaşanan  karışık seyir nedeniyle, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir  açılış ile başlamasını öngörüyoruz. ? Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, sosyal medya hesabından G-20 Bakanlar Kurulu Toplantısı ile  ilgili paylaşımda bulundu. "Küresel canlanmada gelişmekte olan  ülkelerin gücüne değindik. Finansal istikrar için gelişmiş ülke merkez  bankalarının şeffaf ve zamanlı iletişiminin gereğini vurguladık. Düşük  gelirli ülkeleri desteklemeye yönelik somut kararlar aldık" dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), uluslararası standartlarla uyumlu  olarak türev ürünlerde, borçlanma araçlarında ve çeşitli finansal  sözleşmelerde TL kısa vadeli referans faiz oranı ihtiyacını karşılamak  üzere TLREF çalışmalarının sürdürüldüğünü açıkladı. ? Ekonomiye  ilişkin düzenlemeler içeren, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. ? ABD Hazine Bakanlığı,  kurumlar vergisine yönelik düzenlemeleri içeren ve ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketini finanse  edecek vergi planının detaylarını bildirdi. ABD Hazine Bakanlığı'nın  yayımladığı Vergi Planı'nda, altyapı yatırımları, araştırma ve üretime  yönelik destekler için yeni fon oluşturulmasının ve Biden'ın geçen  hafta açıkladığı "Amerikan İstihdam Planı"nda yer alan yatırımların 15  yıllık sürede tamamen finanse edilmesinin amaçlandığı aktarıldı. Vergi  planında, kurumsal vergilendirmenin yeniden şekillendirileceği  belirtilerek, kurumlar vergisi oranının yüzde 21'den yüzde 28'e  yükseltileceği açıklandı. ? G20 Dönem Başkanlığı'ndan yapılan yazılı  açıklamada, bakanlar ile merkez bankası başkanlarının verimli bir  görüş alışverişinde bulunduğu ve bir dizi taahhüt üzerinde anlaştığı  ifade edildi. ? ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran'la  nükleer anlaşma koşullarıyla örtüşmeyen İran'a yönelik yaptırım  maddelerini kaldırmaya hazırlandıklarını ifade etti. ? Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF ile Dünya Bankasının  düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında basın toplantısı  gerçekleştirerek, fonun gelecek dönemdeki temel politika önceliklerine  ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan  aşı politikasının ekonomik  bir politika olduğunu belirterek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgınının sona erdirilmesinde sağlanan hızlı ilerlemenin küresel  ekonomiye 2025'e kadar yaklaşık 9 trilyon dolarlık katkı  sağlayabileceğini belirtti. ? ABD Başkanı Joe Biden, ülke ekonomisini  yeniden inşa etme hedefine yönelik çalışmalarına yaklaşık 2 trilyon  dolarlık altyapı paketinde bazı tavizlerin kaçınılmaz olduğunu ancak  eylemsiz kalamayacaklarını ifade etti.
BIST-100

Endeksin Haftanın üçüncü işlem gününü 1417 seviyesinden  tamamladığını izledik. Toplam işlem hacmi 17,5 milyar lira seviyesinde  gerçekleşti. Destek: 1405–1400 Direnç: 1430–1440
USDTRY

Güne 8,1613 seviyesinden başlayan USD/TRY kurunun güne hafif  alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 8,2200 seviyesi  olarak takip edilebilir. Destek: 8,0800 - 8,0500 Direnç: 8,2200 - 8,2700

EURTRY

Güne 9,6855 seviyesinden başlayan EUR/TRY kurunun güne hafif  alıcılı başladığını izliyoruz. Kur için ilk direnç 9,7700 seviyesi  olarak takip edilebilir. Destek: 9,6000 - 9,5000 Direnç: 9,7700 - 9,8200

EURUSD

Güne 1,1871 seviyesinden başlayan EUR/USD paritesi şu saatlerde  fiyatlamalarda yataya yakın hareketine devam ediyor. Kur için ilk  destek 1,1900 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 1,1840 - 1,1820 Direnç: 1,1900 - 1,1920

XAUUSD

Güne 1.738 seviyesinden başlayan değerli metal şu saatlerde 1.744  seviyelerinde fiyatlanıyor. Ons Altının güne alıcılı başladığını  izliyoruz. Altın için ilk direnç 1.750 seviyesi olarak takip  edilebilir. Destek: 1.730 – 1.720 Direnç: 1.750 – 1.758

BRENT

Güne 62,84 seviyesinden başlayan Brent petrol şu saatlerde 62,63  seviyelerinde fiyatlanıyor. Emtianın güne satıcılı başladığını  izliyoruz."

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

                     *******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar