Petrol Fiyatları - Işık Menkul / (8 Nisan 2021 Perşembe)

08/04/2021 08:50:16


Işık Menkul Tarafından Hazırlanan Petrol Analizi:

"Küresel Ekonomik Takvimde  ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Önemli Olacak!

Küresel tarafta dünkü işlem gününe  sığ ve karmaşık fiyatlamalar  ile başlangıç yapıldı. Avrupa seansında, Paskalya tatili sonrasındaki  ilk ekonomik veriler olarak Hizmet ve Bileşik PMI dataları takip  edildi. Almanya ve Fransa gibi lokomotif ekonomilerin desteklemesi ile Euro Bölgesi'nin verileri beklentilerden iyi gerçekleşmeler  gösterirken, İngiltere'nin verileri ise öngörülerin ve doğal olarak  iki hafta önce açıklanan öncü dataların altında kaldı. Gün içerisinde  merakla beklenen Avrupa İlaç Ajansı(EMA)'nın toplantısından: AstraZeneca aşısının faydalarının yan etkilerinden daha fazla olduğu  sonucu çıkarken, IMF'den gelen: küresel borçlanmanın 2021 yılında 2020  yılına göre sınırlı artış göstereceğine dair açıklama da orta/uzun  vadeli görünüm açısından pozitifti. Öte yandan, ABD'nin Ulusal Alerji  ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü(NAID)'nün ve Covid-19 Görev Gücünün Başkanı konumundaki Dr. Anthony Fauci'nin: ABD'nin Covid-19  salgınında yeni bir dalganın eşiğinde olduğuna dair açıklaması ise  piyasaları tedirgin edebilecek bir unsur olarak karşımıza çıktı. Akşam  saatlerinde dikkatlerin çevrildiği FED'in 16-17 Mart tarihinde yapmış  olduğu FOMC toplantılarına dair açıklanan tutanakları sonrasında ABD Doları kısmen güçlenirken, ABD tahvil faizlerinde önceki 3 günde  yaşanan geri çekilmelere de dün ara verildi. Risk alma iştahının  yeniden güçlenmesi ile başladığımız yeni işlem gününde de, küresel  tarafta  Pandeminin durumu(aşılama ve karantina gelişmeleri dahil)  öncelikli olarak takibimizde olacak. Yine, Ticaret savaşları ve  jeopolitik riskler gibi diğer önemli hususların da önem arz edeceği  günün, ekonomik takviminde  ABD'de açıklanacak olan İşsizlik Maaşı Başvuruları ve bu bağlamda tahvil piyasalarında oluşacak  fiyatlamalarla da piyasalarda oynaklıklar oluşabilir.

Teknik Tarafta Önemli Seviyeler

*Dünkü işlem gününde 8.21 seviyesini test eden USDTRY, günün  sonunu 8.15 civarından noktaladı. Yeni işlem gününde de, şuan için 8.15 seviyesine yakın fiyatlama gördüğümüz kurda, teknik olarak  son  birkaç gündür yatay hareketlerin geçtiği 8.22-8.09 bandının ne tarafa  doğru kırılacağını takipte olacağız.

*Dün, 1.1915 civarından satış yiyen EURUSD'de  1.1865 civarında  kapanış görüldü. Şuan için 1.1875 civarında kısmen Euro lehine  hareketler oluşan parite için, bu yöndeki işlemlerin devam etmesi  halinde  1.1920 direnç seviyesini takipte olacağız. Geri çekilmelerde  ise  1.1845 seviyesi, USD lehine oluşabilecek yeni bir kısa vadeli  trend oluşumu açısından kritik bir destek olacak.   

*Önceki günkü sert satışların dün de devam ettiği GBPUSD'de, kısa  vadeli yükselen trend de kırılmış oldu. Yeni günde ise, şuan için 1.3760 civarında kısmen alıcılı bir seyir izlenmekte. Bu yöndeki  işlemlerin devam etmesi halinde  1.3810-1.3835 arasındaki direnç  bölgesi, yeni bir kısa vadeli yükselen trend oluşumu açısından  dikkatle takip edilmeli. Öte yandan, günün devamında yeniden  oluşabilecek USD lehine işlemlerde 1.3715-1.3705 bölgesinin de  kırılması durumunda ise  satış baskısı derinleşebilir.

*Dünkü işlem gününde  63.50-61.60 aralığında dalgalı seyir izleyen BRENT PETROL, günü 63 Dolar seviyesine yakın kapattı. Yeni günde  kısmen geri çekilme görülen emtiada, bu yöndeki işlemlerin devam  etmesi durumunda  62.20, 61.60 ve 61.25 destek noktaları önem arz  edecek. Yeniden oluşabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise  63.25, 63.90 ve 64.25 direnç seviyeleri takibe alınabilir.

*Dünkü işlem gününü  1737 civarından kısmen satıcılı kapatan ONS ALTIN, yeni günde ise  1740 civarında kısmen alıcılı işlem  görmekteyiz. Günün devamında da alıcılı işlemlerin ön plana çıkması  durumunda  1747-1755 direnç bölgesinin aşılıp aşılmayacağı yine önem  arz edecek. Yeniden görülebilecek geri çekilmelerde ise  1731 ve 1727 Dolar destek seviyeleri ilk etapta takip edilebilir.

*Dünkü işlem gününde de, tüm zamanların en yüksek gün içi ve  kapanış rekorlarını yenileyen S&P500 endeksinde  bugünkü işlem gününde  de, şuana kadar oluşan yukarı yönlü hareketler ile yeni rekor  seviyeler gördük. Bu bağlamda, alıcılı işlemlerin devam etmesi  halinde  teknik olarak direnç seviyesi veremeyeceğiz. Olası geri  çekilmelerde ise  4068 ve 4028 destek noktaları ilk etapta izlenebilir
*Dünkü işlem gününde dalgalı bir seyir izlenen DAX30'da, 15220  civarından kapanış görüldü. Yeni güne, -küresel risk alma iştahının  şuan ki durumuna göre- pozitif başlayabileceğini düşündüğümüz  endekste, 15300 seviyesi üzerinde kalıcılı fiyatlamalarda  yeni rekor  denemeleri söz konusu olabilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde  ise  15170 ve 15125 destek noktaları ilk etapta takibimizde olacak. "

                     ******

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                     *******


*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar