WoodMac: Avrupa gaz fiyatları bu kış yükselebilir

14/01/2022 09:20:17

Danışmanlık firması Wood Mackenzie Perşembe günü (dün) yaptığı açıklamada, Avrupa doğal gaz fiyatlarının hava koşulları, arz ve Kuzey Akım 2 gelişmelerine bağlı olarak bu kış ‘önemli ölçüde’ artma potansiyelinin hala devam ettiğini söyledi.

Montel-Foreks'in haberine göre, Şirketin doğal gaz ve LNG araştırmalarından sorumlu başkan yardımcısı Massimo Di Odoardo,“Fiyatları tekrar 180,00 EUR/MWh seviyelerinde görmemiz pek olası değil, ancak bu imkânsız da değil” ifadelerini kullanıyor.

Hollanda'daki TTF spot doğal gaz fiyatları, Rusya'nın Avrupa'ya boru hattı akışını azaltmasıyla birlikte arz sıkışıklığı endişeleri arasında Aralık ayı sonunda 180,00-190,00 EUR/MWh civarında rekor seviyelere yükselmişti.

Di Odoardo, Avrupa'da aşırı soğuk bir hava dönemi, Asya'da yüksek LNG talebi ve Rusya ile Almanya'yı birbirine bağlayan çekişmeli 55 milyar m³/yıl kapasiteli Kuzey Akımı 2 Doğal Gaz Boru Hattı'nın faaliyete alınmasında daha fazla gecikilmesi durumunda fiyatların tekrar yükselebileceğini belirtiyor.

Kuzey Akım 2 kanalı geçen yıl tamamlandı, ancak hala Bundesnetzagentur (Alman Federal Şebeke Ajansı-BNA) tarafından onay verilmesi bekleniyor.

Wood Mackenzie'nin tahminlerine göre, Rusya'nın devam eden düşük ihracat hacimleri ve normal hava koşulları, Avrupa'daki depolama seviyelerinin Mart ayı sonuna kadar 15 milyar m³’lük rekor düşük bir seviyeye gerilemesine neden olabilir ve bu nedenle ikmal için geçen yıla göre 20-25 milyar m³ daha fazla talep meydana gelebilir.

Şirket açıklamasında, “Kuzey Akım 2’nin işletmeye alınması, depolama tesislerinin uygun şekilde yeniden doldurulması ve geçen yıl yaşanan kış krizinin tekrarını önlemek için tek seçenek olabilir” yorumunda bulunuyor.

Wood Mackenzie, Aralık ayı sonlarında Avrupa'nın bu ay 5,5 milyon ton (7,5 milyar m³) LNG ithal edeceğini tahmin etmişti, ancak o zamandan beri rakamı 8,5 milyon tona revize etti.

Di Odoardo, Asya'daki hava durumuyla ilgili bazı belirsizliklerin devam ettiğini de bildiriyor.

Di Odoardo ayrıca, önümüzdeki iki hafta boyunca hava tahminlerine çok bağlı olduğunu ekleyerek, “Talep oluşması durumunda bu kargoların bir kısmı Asya'ya geri dönecek” ifadelerini kullanıyor.

Diğer analistler, bu hafta gaz fiyatlarının daha da düşebileceğini tahmin ediyor.

Danışmanlık firması Aurora tarafından dün yapılan açıklamada ise gaz piyasasının 2022'nin geri kalanı için sıkı kalabileceğini, ancak gelecek yıl fiyatların mevcut yüksek seviyelerden şu anda piyasaya fiyatlanandan daha hızlı düşebileceğini belirtti.Link
Link
Link
Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar