Mücevher sektörü, 2023'te yılında 12 milyar dolar ihracat hedefliyor 

12/01/2022 10:27:40

Mücevher İhracatçıları Birliği, 2022 yılının ilk mücevher alım heyeti Jewellery Antalya'ya 7 - 11 Ocak tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirdi. 

Bu yıl ikincisi gerçekleşen Antalya Mücevher Alım Heyeti'nde altın, gümüş, pırlanta, inci vb. alanlarda faaliyet gösteren 60 Türk mücevher firması yer aldı. 

Etkinliğe Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, üyeleri, katılımcı firmalar ile Avrupa ülkeleri, Doğu Avrupa ülkeleri, Asya, Ortadoğu ve Amerika kıtasındaki 82 farklı ülkeden 300 satınalmacı katıldı. 

Mustafa Kamar: "Amerika, Asya ve Afrika'da da Heyetler Düzenleyeceğiz"

Antalya Mücevher Alım Heyeti'ni değerlendiren Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, şunları dile getirdi: "İlkini 2020 yılı Ocak ayında düzenlediğimiz ancak pandemi dolayısıyla 1 yıl ara vermek zorunda kaldığımız etkinliğimiz, bu yılki katılımla hedefine ulaşıyor. Etkinliğin ilkine belli coğrafyalardan satınalmacıları davet etmiştik ancak bu sene dünyanın dört bir yanından çok özel isimleri ağırladık. Yaklaşık 20 firma ile yola çıktığımız heyette bugün 60 firma ile yer alıyoruz. İsteğimiz, Antalya'da 1000 kişiyi ağırlayabilmek. Birlik olarak bu tür organizasyonlara devam edeceğiz. Hedefimiz Antalya'nın ardından Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında da birer alım heyeti düzenleyerek yılda 4 kez bu tür özel buluşmalara imza atmak. Böylelikle Türk mücevher sektörü olarak 2023 yılında 12 milyar dolar ihracat hedefine ulaşıp dünyada lider bir konuma geleceğiz." 

2021'de İhracat Rekoru Kırıldı

Türkiye mücevher sektörü, 2021 yılında bir önceki yıla göre %79,5 artışla 6,781 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 2021 yılında en çok "Altından Mamul Mücevherci ve Kuyumcu Eşyası" ihraç edilirken bu ürün grubunu "İşlenmemiş veya Yarı İşlenmiş Altın" grubu takip etti.Link
Link
Link
Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar