PİYASAYA BAKIŞ-Enflasyon endişeleri ile yükselen altın bugün bir miktar geriledi

12/01/2022 10:09:22

Fed Başkanı Jerome Powell'ın dün Senato Bankacılık Komitesi'ndeki konuşmasında enflasyonun 2023'e kadar yüksek kalacağı söyleminin etkisiyle 1815-1831 dolar/ons aralığına yükselen spot altın, bugün bir miktar geriledi. 

Powell'ın dünkü konuşmasında piyasanın beklediğinden daha şahin bir tutum içinde olmaması, ABD Hazine kağıdı getirilerindeki yükselişin geri verilmesi ve ABD Doları'ndaki zayıflıkla bu sabah 1823 dolar/ons seviyesini test eden spot altın şu sıralarda düne göre yüzde 0,19 kayıpla 1819,62 dolar/ons seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, altının yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak görülmeye devam edildiğini, ancak ABD'de bugün açıklanacak Aralık ayı enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların beklemeyi tercih ettiklerini ifade ediyorlar. 

ABD'de bugün Türkiye saati ile 16.30'da açıklanacak verilerin manşet enflasyonun Aralık ayında yıllık yüzde 7.0 olduğuna ve çekirdek enflasyonun yüzde 5,4'e yükseldiğine işaret etmesi bekleniyor.Link
Link
Link
Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar