Fed/Powell: Israrcı şekilde yüksek enflasyon riski açık bir şekilde yükseliyor

01/12/2021 20:09:14

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD'de "ısrarcı şekilde yüksek enflasyon riski açık bir şekilde yükseliyor" diye konuştu.

Dün Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumun ardından bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi toplantısı öncesi sunum yapan Fed Başkanı, yüksek enflasyonun "net bir şekilde" koronavirüs salgınının neden olduğu faktörlerle bağlantılı olduğunu savundu. Yapılan tahminlerin büyük çoğunluğunun enflasyonun yılın ikinci yarısında aşağı gideceği yönünde olduğunu da belirten Powell, önceki tahminlerinde talebin güçlü olacağını öngördüklerini, ancak arz tarafındaki problemleri olduğundan düşük tahmin ettiklerini de ifade etti. 

Komite toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Powell, fiyat artışlarının uzun süre beklenenden daha yüksek bir oranda kalmaları halinde Fed'in enflasyonun olası sonuçlarını düzeltmek için elindeki araçları kullanmaya hazır olması gerektiğini de ifade etti. 

ABD'de ücret artışlarının koronavirüs salgınının ardından toparlanmaya devam ettiğini de belirten Powell, ancak bu artışın daha yüksek bir enflasyonu ateşleyecek bir hızda olmadığını vurguladı.

"Ücretlerin ciddi şekilde yukarı gittiğini gördü" diye konuşan Powell, "Ancak daha yüksek enflasyon ateşleyecek sorunlu bir oranda yukarı  gittiklerini görmüyoruz. Ama, bu çok dikkatli şekilde izlediğimiz bir şey" dedi.
Fed Başkanı bir başka soruya verdiği yanıtta da, varlık alımlarını azaltılmasının piyasaları  bozucu bir olay olması gerekmediğini ve böyle bir şey yaşanmasını beklemediğini de ifade etti. 
Powell, "Varlık alımlarını azalltıktan sonra da oldukça destekleyici bir politikaya sahip olacağız. Varlık alımlarını azaltmamız ve gelecek toplantıda bu varlık azaltımının daha hızlı olmasını değerlendirmemiz uygun olacak. Varlık alımlarını daha erken bitirmek için gelecek toplantıda azaltımın hızlandırılmasını düşünmek uygun olacak" diye konuştu.
 Link
Link
Link
Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar