Biden, elektrikli araçlara vergi indirimi için bastırıyor

12/11/2021 06:48:31

Kongre'ye sıfır emisyonlu araçlar için büyük vergi teşvikleri sağlanmasına yönelik tasarıyı geçirmesi için baskı yapmaya devam eden ABD Başkanı Biden, gelecek hafta General Motors'un elektrikli araç fabrikasını ziyaret edecek. 

GM'nin "Factoy Zero" diye adlandırdığı ve Michigan'da bulunan fabrikayı Çarşamba günü ziyaret edecek olan Biden'a GM CEO'su Mary Barra da eşlik edecek. 

Biden'ın Kongre'nin onayını bekleyen 1,75 trilyon dolar büyüklüğündeki sosyal harcama ve iklim değişikliği paketinde elektrikli araçlar için 12 bin 500 dolara varan vergi indirimi içeriyor. Bu 12 bin 500 doların içinde sendikalı işçiler tarafından üretilmiş elektrikli araçlar için 4500 dolar teşvik, yine ABD'de üretilmiş elektrikli araç bataryaları için 500 dolar destek de yeralıyor. 10 yıllık süreçte verilecek bu vergi desteklerinin toplam maliyeti 9,6 milyar dolar olarak hesahlanıyor. 

Bunun yanı sıra, eski fabrikalarını elektrikli araç ve onların parçalarının üretiminin yapıldığı fabrikalara dönüştürecek otomotiv şirketlerine 3,5 milyar dolar destek de verilecek.

Demokrat Senatör Joe Manchin ise, ABD'de sendikalı işçiler tarafından üretilecek elektrikli araçlara 4500 dolar vergi teşviği sağlanmsına karşı. Link
Link
Link
Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar