İran’da benzin istasyonlarında satışlar durdu, uzun kuyruklar oluştu

26/10/2021 16:56:56

İran’da başkent Tahran dahil olmak üzere ülke genelinde akaryakıt  dağıtım sistemine yönelik siber saldırı nedeniyle benzin satışları  durduğu açıklanmasının ardından sürücüler petrol istasyonlarına akın  etti, uzun kuyruklar oluştu.

İran’da başkent Tahran dahil olmak üzere ülke genelinde akaryakıt  dağıtım sistemine yönelik siber saldırı nedeniyle benzin satışları  durdu. Benzin istasyonları önünde uzun araç kuyrukları oluşurken,  akaryakıt pompalarında oluşan arızalar giderilmeye çalışıldı. Benzin  istasyonu kuyruğunda sırada bekleyen bir vatandaş, “Saat 10.00'dan  beri benzin istasyonları geziyoruz. Her yerde çok uzun kuyruklar  vardı. Benzinim bitmek üzere. En son buraya geldim ve 4 saattir  bekliyorum” dedi.

Kuyrukta bekleyen bir diğer vatandaş ise “Benzin istasyonunun  açılmasını bekliyoruz. Bir siber saldırı olduğu söyleniyor. Umarım bir  an önce açılır ve işlerimizi hallederiz” ifadesini kullandı. Bir diğer İranlı ise “Yaklaşık yarım saattir bir benzin için burada bekliyoruz. İlerleyen saatlerde de burada bekleyeceğiz gibi görünüyor. Bakalım ne  olacak” dedi.

Benzin dağıtım sistemine siber saldırı

İran Ulusal Güvenlik Konseyine yakın olarak bilinen bazı medya  kaynakları benzin istasyonlarındaki akaryakıt dağıtım sistemine siber  saldırı düzenlendiğini duyururken, Benzin İstasyonları Odası Başkanı Humayun Salihi siber saldırının araştırıldığını söyledi.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi ise benzin zammı yapılacağı  yönündeki iddiaları yalanlayarak, halktan endişeye kapılmamalarını ve  sorunun kısa sürede çözüleceğini belirtti. Tahran Valisi Muhsin Mansuri bazı benzin istasyonlarında manuel olarak benzin satışlarının  yapılabildiğini ve benzinin serbest fiyattan hesaplanacağını söyledi. Mansuri, sorunun daha ucuza benzin almak için kullanılan benzin kartı  sisteminde meydana geldiğini belirterek, “Bazı istasyonlarda serbest  fiyat üzerinden manuel olarak benzin satışı yapılabilmekte. Tüm  istasyonlardaki benzin dağıtım sisteminde meydana gelen arızayı kısa  zamanda çözeceğiz” dedi.

Tahran, İsfahan ve Kereç gibi şehirlerde ise bazı benzin  istasyonlarında bulunan panolarda “Hamaney benzinimiz nerede?”  yazıları görüldü.

İHA

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar