İTO/Avdagiç: AB'ye karbon vergisini kendi elimizle uzatıp 'buyurun siz harcayın' demeyelim

20/09/2021 17:05:14

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Sanayicimiz,  yeşil dönüşüm için harcamaktan kaçındığı her Euro’yu AB'ye vergi  olarak verip 'biz harcamıyoruz, buyurun siz harcayın' demiş olacak. Yeşil dönüşümü görmezden gelmenin bedeli ton başına 60 Euro’dan sadece  bir yılda 2 milyar avroyu aşabilir" dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, AB'nin ithal  ettiği her ürün için bir karbon emisyon sınır değeri koyacağını ve "çevre dostu" üretim yapılmaması halinde AB ülkelerine ihracatın  yapılamayacağını ya da vergi ödeneceğini söyledi.

Türkiye'nin AB'ye yıllık ihracatının 70 milyar doları bulduğunu ifade  eden Avdagiç, "karbon vergisi" adı verilen bu verginin ilk  uygulamasının 1 Ocak 2023'te başlayacağını, 2026'dan itibaren ise tam  olarak yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Avdagiç, şunları kaydetti: "AB, belirlediği sınır değerlerini aşan  ürünler için ton başına bugün 60 avro civarında olan ve sürekli  güncellenen bir gümrük vergisi uygulayacak. Türkiye olarak tam  zamanında bu yeni düzene uygun bir sanayi tesis etmezsek iş dünyası  olarak ton başına 60 avrodan yıllık 2 milyar avroyu aşkın bir karbon  vergisi yükü ile karşılaşacağız. Başka bir deyişle, sanayicimiz, yeşil  dönüşüm için harcamaktan kaçındığı her avroyu AB'ye vergi olarak verip 'Biz harcamıyoruz, buyurun siz harcayın' demiş olacak. Yeşil dönüşümü  görmezden gelmenin bedeli ton başına 60 avrodan sadece bir yılda 2  milyar avroyu aşabilir."
İş dünyasına "AB'ye karbon vergisi ödemek yerine yurt dışına gidecek  bu finansmanı karbon salımını azaltacak yatırımlar için kullanma"  çağrısında bulunan Avdagiç, "Bu para sadece ihracatçımızın değil, Türkiye'nin cebinden çıkan bir kayıp olacaktır." dedi.

YEŞİL DÖNÜŞÜM BEDELİ YA SİPARİŞ KAYBI YA DA KARBON VERGİSİ OLARAK CEBİMİZDEN ÇIKACAK Şekib Avdagiç, firmaların Yeşil Mutabakatı ciddi şekilde gündemine  alması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "İlk  etapta ve mutlaka 90 bin ihracatçı firma başta olmak üzere  ajandalarının ilk maddesine acilen Yeşil Mutabakatı eklemeli. Hükümet  de bunu harekete geçirecek önlemleri ivedi uygulamaya koymalı. Şurası  bir gerçek ki, iş dünyamızın bugün kaçındığı yeşil dönüşüm bedeli  yarın ya sipariş kaybı ya da karbon vergisi olarak yine bizim  cebimizden çıkacak. Sadece 90 bin ihracatçı firmamızın cebinden de  değil, vergi ve istihdam kaybı olarak tüm ekonomimizin cebinden  çıkacak bir kayıp... Biz istiyoruz ki bu tutarları AB'ye vergi olarak  ödemek yerine yatırım yapalım, vergimizi, istihdamımızı, üretimimizi  arttırıp bu fonu ülkemiz için kullanalım. Böylece hem ödeyeceğimiz 'sınırda karbon vergisi' düşer hem de AB firmalarının Türkiye'yi daha  çok tercih etmesini sağlayıp rekabet avantajı elde edebiliriz."
Sürecin köklü yatırımlar gerektirdiğini belirten Avdagiç, "Yeşil  yaşama geçişi 'yeşil badana' olarak görme hatasına düşülmemesi son  derece önemli. Küçük revizyonlarla geçiştirilecek bir süreç değil. Çünkü AB'nin yeşil dönüşümü, bir badanadan çok daha fazlasını, önemli  bir tadilatı içeriyor." ifadelerini kullandı.

YEŞİL DÖNÜŞÜM UZMANLARI YETİŞTİRMELİYİZ İTO Başkanı Avdagiç, Yeşil Mutabakat taslağında bu verginin öncelikli  olarak uygulanacağı ürünlerin çimento, demir-çelik, alüminyum, gübre  ve elektrikle sınırlı olduğunu ancak zamanla bu ürün listesinin  artırılmasının da mümkün göründüğünü kaydetti.

Avdagiç, "Bu ürün listesi ile bakıldığında yapılacak düzenlemeden  dünyada en fazla etkilenecek 3 ülke Çin, Rusya ve Türkiye. İhracatın  bir kuruşunun bile ciddi anlamda önemli olduğu bu süreçte ne gelir  kaybına ne de pazar kaybına tahammülümüz yok. Uluslararası rekabet  gücümüzü korumak için yeşil dönüşüm ve dijital dönüşümü tamamlamak  zorundayız." diye konuştu.

Yeşil sanayinin sadece ticaretin sağlığı için değil, iklim değişikliği  ile mücadele ve dünyanın sürdürülebilirliği açısından da olmazsa olmaz  olduğunu vurgulayan Avdagiç, "Ayrıca yeşil dönüşüme hakim nitelikli iş  gücü yetiştirmek adına da hızla adımlar atılması son derece önemli. Kendi yeşil dönüşüm uzmanlarımızı yetiştirmeliyiz." dedi.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar