YENİLEME-ECB/Schnabel: Varlık alımlarını sona ereceği tarih politika faizi artırımının sinyalini verecek

20/09/2021 14:47:16


Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyon  görünümü parladıkça ECB'nin ne kadar varlık alımı yaptığının veya net varlık alım hızında bir azaltımın ne zaman başlayacağınını giderek  daha az önemli hale geldiğini söyledi.

Ancak ECB'nin varlık alımlarını ne zaman sona erdireceğinin önemli olduğunu ifade eden Schnabel, ECB'nin varlık alımları sona erdikten  sonra faiz artırımını değerlendirmeye başlayacak olmasının nihai tarihi önemli hale getirdiğini vurguladı.

Schnabel, "Varlık alımlarının nihai tarihi, politika faizlerinde  artırımı değerlendirmek için şartlara yaklaşıldığını sinyalini verecek. Zamanı geldiğini beklentilerin dikkatle yönlendirilmesi gerekli olacak" diye konuştu.

Frankfurt'ta katıldığı bir konferansta konuşan Schnabel, ECB'nin  enfllasyonist baskılarda geniyş tabanlı artıştan mutlu olduğunu ve yüzde 2 hedefinin üzerine doğru cari yükselişi geçici bir hareket olarak gördüğünü de ifade etti.

Schnabel, "Enflasyonun çzçok uzun süre çok yavaş kaldığını dikkate aldığımızda, enflasyonun arzu edilen yönde hareket etmesinden mutlu  olmamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

ECB Yönetim Kurulu üyesi Schnabel, ekonomide yaşanmakta olan  gelişmelerin ortaya koydukları projeksiyonlara büyük ölçüde paralel  olduğunu da vurguladı.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar