YENİLEME-TCMB, zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti

15/09/2021 10:02:32

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılık  düzenlemesinde değişikliğe gitti.

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı  doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması  için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitmiştir.

1 Temmuz 2021 tarihinde açıklandığı üzere, Türk lirası zorunlu  karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüş ve döviz cinsinden mevduat/katılım fonuna  uygulanan zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan  artırılmıştı. Ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz  cinsinden tesis edilmesi imkânının sonlandırılacağı da ilan edilmişti.

Bu çerçevede, söz konusu imkân 1 Ekim 2021 tesis tarihinde %10’dan %0’a düşürülerek sonlandırılacak olup, aynı tarihte yürürlüğe girmek  üzere yabancı para mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık  oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına karar  verilmiştir.

Alınan bu kararla birlikte, 1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla Türk lirası  cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 13,9 milyar Türk  lirası, döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise  yaklaşık 3,4 milyar ABD doları karşılığı tutarında artması  beklenmektedir."

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar