Varank: Uzay aracımızın tasarımına başladık

19/07/2021 12:43:34

Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Ay'a gönderilecek insansız uzay  aracında kullanılması planlanan hibrit motor teknolojisi ile  geliştirilen Sonda Roket Sisteminin (SORS) uçuşlu testleri başarıyla  tamamlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SORS'un Sinop'ta yapılan  fırlatma testine katıldı. Adım adım Ay misyonuna yaklaştıklarını  kaydeden Bakan Varank, insansız uzay aracının tasarımına  başladıklarını açıkladı.

AY'A SERT İNİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Şubat'ta ilan ettiği Milli Uzay Programındaki hedeflere ilişkin çalışmalar aralıksız sürüyor. Programın en önemli kısa vadeli hedefi ise 2023 yılında milli ve özgün  teknolojileri kullanarak Ay'a bir uzay aracıyla sert iniş  gerçekleştirmek. Türk mühendisleri, bu amaç doğrultusunda gece gündüz  demeden çalışıyor. Uzayda ateşlenecek roketlerin motorları dahil tüm  ayrıntılar üzerinde titizlikle duruluyor.

DELTA V GELİŞTİRDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, hibrit roket teknolojileri ile  yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Sinop'ta temaslarda bulundu. Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının iştiraki  olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS'un fırlatma  testleri için Sinop Test Merkezi'ni ziyaret etti. TEST ALANINI İNCELEDİ

Ziyarette Varank'a Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu ve SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Ahmet Çağrı Özer eşlik etti. Varank, fırlatma öncesinde test alanını  inceledi. SORS'un montaj ve uçuş öncesi hazırlık aşamaları hakkında  bilgi aldı.

TASARIMI BAŞLADI
Daha sonra açıklamalarda bulunan Varank, Milli Uzay Programı'nın  hedeflerinden birinin 2023'te Ay'a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu  anımsatarak, "Şu an da uzay aracımızın tasarımına başladık." dedi.

HEDEF 100 KM SINIRI
Sinop'ta DeltaV tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, "Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 km  dediğimiz uzay sınırını aşabilmek." dedi.

TARİHÇE KAZANDIRMAK
Yabancı bir firmanın (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak  yakın zamanda uzayda seyahat gerçekleştirdiğini anlatan Varank, "İşte  bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe  kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım  yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak."  dedi.

ADIM ADIM AY
Varank, Ay Görevi için yürütülen çalışmaların başarıyla ilerlediğini  belirterek "Adım adım aya yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize  yaklaşıyoruz." diye konuştu Varank, Milli Uzay Programındaki diğer bir hedef olan Türk uzay  insanını uzaya göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını  belirterek bu göreve verilen ilginin farkında olduklarını aktardı.

YÜKSEK PERFORMANS İLERİ TEKNOLOJİ

Delta V Genel Müdürü Karabeyoğlu, ateşlemesi yapılan SORS'un dünyada  kullanılan en ileri teknolojilerden birine sahip olduğunu kaydederek, "Sıvı oksijen ve parafin yakıt kullanan çok hızlı yanan ve yüksek  performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz." dedi.

UZAY GÜCÜ OLACAK
TUA Başkanı Yıldırım, Milli Uzay Programı'ndaki 10 hedefin tamamında  ilerleme kaydettiklerini ifade ederek "2030 yılına geldiğimizde Türkiye bir uzay gücü olarak yerini alacak dünyada 7-8 ülkeden biri  olacak." diye konuştu.

10'DAN GERİYE SAYILDI
Bakan Varank ve beraberindekiler, oksitleyici olarak sıvı oksijen  kullanan sondanın fırlatma öncesi dolum süreci ve diğer  hazırlıklarının tamamlanmasının ardından fırlatma kontrol binasına  geçti. Burada yapılan son güvenlik kontrollerinin ardından 10'dan  geriye sayıldı ve SORS'un fırlatma testi yapıldı. Bakan Varank'ın  komutuyla fırlatılan sonda roketi, Sinop'ta yapılan testi başarıyla  geçti.

DAHA YÜKSEK İRTİFA
Delta V'nin, roketin irtifasının arttırılmasına ilişkin çalışmaları  devam ediyor. SORS büyütülen tankı ile daha fazla oksitleyici  kapasitesine sahip olacak. Böylelikle fırlatılan roket 100  kilometreden çok daha yüksek irtifalara da ulaşabilecek. İmalatı  tamamlanan büyük oksitleyici tankının yer testlerinin Ağustos'ta  yapılması, Eylül'de yapılacak fırlatmalarda kullanılması hedefleniyor.

ÖNCEKİ TESTLER DE BAŞARILI
Delta V tarafından geliştirilen ve uzay sınırını aşacak SORS'un itki  sistemi dikey ateşleme testi ve "Ay'a Sert İniş" görevinde  kullanılması planlanan hibrit roket motorunun testi nisan ayında  yapılmış, testler tam başarıyla sonuçlanmıştı.

UZAY ORTAMINDA TEST
SORS, hibrit roket motorları konusunda Türkiye'nin ulaştığı başarı ve  teknolojik yetkinliği göstermesi yanında, Ay Görevi için de önemli bir  yapı taşı olacak. Ay Görevinde kullanılacak hibrit motorun kritik  bileşenleri, SORS sistemi ile uzay ortamına çıkarılıp test edilecek ve  uzay görevleri için uygunlukları teyit edilecek.

HİBRİT ROKETLER DAHA ÇEVRECİ

Hibrit roket motorları katı yakıt ve sıvı oksitleyicinin bir araya  getirilmesi ile elde edilen yenilikçi roket sistemleri olup katı ya da  sıvı sistemlerde bulunmayan emniyet, maliyet ve daha çevreci olma  avantajlarına sahip.

YENİ NESİL FIRLATMA SİSTEMİ

Bu sistemler maliyetin öncelik haline geldiği ticari uzay  faaliyetlerinde, maliyetin yanında güvenliğin ve çevre hassasiyetinin  de ön planda olduğu uzay turizmi gibi yeni uygulama alanlarında talep  edilir hale geldi. Hibrit yakıtlı roketler sayesinde yeni nesil  fırlatma sistemleri, üst kademe itici motorları ve yörünge altı  sistemlerin geliştirilmesi mümkün olabilecek.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar