BIS: Merkez bankalarının çıkaracakları dijital paralar yeni bir dijital ödeme sisteminin omurgasını oluşturabilir

23/06/2021 14:18:47


Bank for International Settlement (BIS), merkez bankaları tarafından çıkarılacak dijital paraların yeni bir dijital ödeme sisteminin  omurgasını oluşturabileceklerini bildirdi.

BIS bugün yayınladığı raporda, Bitcoin gibi kriptoparaların halkın  geneli tarafından kullanım için gerekli özelliklerin çok azını  karşıladıklarını da savundu.

"Merkez bankaları finans sektörü ve ödeme sisteminin hızlı bir dönüşümünün merkezinde duruyorlar" ifadelerini kullanan BIS, "Kriptoparaların,  paradan dana spekületif varlımlar olduğu açık ve pekçok olayda para  aklamayı komaylaştırmak, siber saldırılar ve diğer mali suçlar için kullanıldılar" dedi.

BIS, merkez bankalarının çıkaracakları dijital paraların dijital  tanılama, kimlik saptama temelinde güçlü veri yönetişimi ve özel  hayatın gizlilği stardardları sunmaları halinde yeni dijital ödeme  sistemi için oldukça verimli bir omurga oluşturabileceklerini vurguladı.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar