Dönmez: Mayısta güneş enerjisinden 1468 GWh elektrik üretimi yaparak aylık bazda üretim rekorumuzu kırdık

23/06/2021 13:31:24

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, mobil doğalgaz  gazlaştırma gemisi Ertuğrul Gazi FSRU Tesisi'nin cuma günü açılacağını  duyurdu.

Yeni Akit Gazetesi Enerji ve Madencililk Şurası, Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonu’nda gerçekleştirildi. Şurada konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, son 10 yılda madencilik sektörünün  gayri safi yurt içi hasılaya sağladığı katkının dört kat artarak 11-12  milyar liraya yükseldiğini, madenciliğin ülke ekonomisindeki payının  yüzde 1,1 civarında olduğunu belirtti. Madencilikten elde edilen  devlet gelirlerinin son 10 yılda düzenli bir artış gösterdiğini ifade  eden Bakan Dönmez, 2011 yılında devlet hakkı payı 298 milyon lirayken, 2019’da bu rakamın 1,670 milyar lira seviyesine yükseltildiğini  aktardı. Bakan Dönmez, 2020 yılında pandeminin etkisiyle maden  ihracatında 2019 yılına göre yüzde 1 gerileme olduğu bilgisini vererek  sözlerini şöyle sürdürdü:

“4,27 milyar dolar civarında bir ihracatımız oldu ama bu yüzde 1’lik  düşüşe rağmen toplam ihracatımız içerisinde madenciliğin payı bir  önceki yıla göre yüzde 2,39’dan yüzde 2,52’ye yükseldi. Dönemin  şartlarını düşündüğümüzde sektörün bu tür zorlu durumlar karşısında  bile gücünü koruyabildiğini görüyoruz. Bu yılın rakamları iyi  seyrediyor. İlk 5 ayda ihracat rakamımız 2,3 milyar oldu. Madencilik  sektörümüzün toplam ihracatımız içerisindeki payı da yüzde 2,5’e  yükselmiş oldu. Ancak toplam ihracatımızın yüzde 75’ini sağlayan 6  temel sektöre girdi sağlıyor.”

"Cuma günü Hatay Dörtyol’da Ertuğrul Gazi FSRU Tesisimizin resmi  açılış törenini gerçekleştireceğiz"

Doğalgazda kaynak çeşitliliğinin LNG ve FSRU projeleriyle  desteklenerek artırıldığını söyleyen Bakan Dönmez, “Doğalgaz arz  güvenliğimizi teminat altına alarak eski Türkiye’nin kronikleşen 'Vanalar kapanacak mı?' sorununu tarihin tozlu sayfalarına hapsettik. Bu amaçla ülkemize kazandırdığımız Ertuğrul Gazi FSRU gemimiz, yani  mobil doğalgaz gazlaştırma gemimiz gibi vizyon gerektiren adımlarla da  bu güveni daha fazla perçinledik. Ertuğrul Gazi’yle ilgili olarak bir  parantez açmak istiyorum. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın  katılımlarıyla cuma günü Hatay Dörtyol’da Ertuğrul Gazi FSRU Tesisimizin resmi açılış törenini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Ertuğrul Gazi’nin ilk Türk bayrağına sahip FSRU gemisi olacağını da  dile getiren Bakan Dönmez, geminin 110 milyon Sm3 doğalgaz depolama  kapasitesiyle Hatay ve Osmaniye’nin 1 yıllık konut ihtiyacını  karşılayabileceğinin altını çizdi.

“Mayısta güneş enerjisinden 1468 GWh elektrik üretimi yaparak aylık  bazda üretim rekorumuzu kırdık”

“Mayıs ayında güneşimiz çok daha enerjik parladı” diyen Bakan Dönmez,  güneş enerjisinden elektrik üretimi hakkında bilgiler vererek şunları  kaydetti:

“Mayısta güneş enerjisinden 1468 GWh elektrik üretimi yaparak aylık  bazda üretim rekorumuzu kırdık. Yine aynı dönemde güneş enerjisinin  elektrik üretimindeki payı yüzde 5,8’e yükselerek aylık bazda en  yüksek orana ulaştı. Başka bir ifadeyle mayısta güneşimiz rekorlarla  parladı desek haksızlık etmeyiz. Bu yılın ilk beş ayında devreye  aldığımız kurulu gücümüzün yüzde 45,1’ini ise rüzgâr santrallerimiz oluşturdu. Toplam kurulu  güzümüzün yüzde 9,9’unu oluşturan rüzgar enerjisinde de adım adım 10  bin MW kurulu güce doğru ilerliyoruz.”

Düzenlenen şuraya Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı  ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız da katıldı.


*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar