Rekabet Forumu İnteraktif Etkinlikleri'nin ikincisinde "Turizmde Sürdürülebilirlik ve Rekabetçilik" konusu ele alındı

18/06/2021 17:46:25

TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Rekabet Forumu (REF) İnteraktif Etkinlikleri'nin ikincisinde, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın katılımı ile "Turizmde Sürdürülebilirlik  ve Rekabetçilik" konusu ele alındı.

Toplantının hoş geldiniz konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi  ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu  şunları söyledi:
"Dünya Ekonomik Forumu tarafından her sene yayınlanan Küresel Rekabetçilik Endeksi ve iki senede bir turizm sektörü özelinde  hazırlanan Küresel Turizm ve Seyahat Endeksi ülkelerin küresel  rekabetteki konumlarını belirlemeyi amaçlıyor. Bu endekslerde  ülkemizin doğru ve objektif bir şekilde konumlanması için üst düzey  yöneticilerin algılarını ölçmeye yarayan ve endekslere girdi olan Yönetici Görüşleri Anketi kritik önem taşıyor. Bu yönde farkındalığı  artırmak üzere düzenlediğimiz interaktif etkinliklerimizin ikincisinde  turizm sektöründeki rekabetçiliğimizin unsurlarını tartıştık."

Kültür ve Turizm Bakanı Nadir Alpaslan'ın açılış konuşmasının ardından Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar'ın ve Kapadokya Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Halil Burak Sakal'ın katılımı ile gerçekleşen oturumda Yönetici Görüşleri Anketi'ndeki turizm ile ilgili sorular katılımcıların  değerlendirmeleri ile ayrıca ele alındı. Genel moderasyonunu REF Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Esra Durceylan Kaygusuz'un yaptığı etkinlik TÜSİAD Kalkınma Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı Batu Aksoy ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Turizm Çalışma Grubu Başkanı Oya Narin'in turizmde sürdürülebilirlik ve  rekabetçilik ile ilgili değerlendirmeleri ile sona erdi.

REF tarafından hazırlanan "Dünya Ekonomik Forumu - Küresel Rekabetçilik Raporu 2020 - Genel Değerlendirme" notu (Türkçe):  Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar