Cengiz İnşaat, Rize - İkizdere Cevizlik Taş Ocağı hakkında açıklama yaptı

04/05/2021 17:48:13

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Rize - İkizdere Cevizlik Taş Ocağı hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Rize İkizdere Cevizlik Taş Ocağı hakkında yazılı ve görsel basında  yer alan haberlere ilişkin basın açıklaması yapılması zorunluluğu  doğmuştur.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na ait "Rize İyidere Lojistik Limanı"  projesi, bu işe ait ihaleyi kazanan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecektir.   
Proje sahasının fiziki koşulları ve limanın inşa edileceği yer  sebebiyle liman sahasında dolgu yapılması ve kullanılacak bu dolgu  malzemesinin, deniz suyuna dayanıklı olması gerekmektedir.

Bu amaçla projenin sahibi olan ilgili bakanlık tarafından yapılan  inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş,  rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları  sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı  Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden ilgili mevzuat  kapsamında hammadde üretim izni alınmıştır.

Tüm yasal izinlerin tamamlanmasının ardından "Rize İyidere Lojistik Limanı" projesinin inşaat faaliyetlerine başlanmıştır. Bu süreçte  yasal olarak hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi  konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun  bulunmadığını önemle belirtmek isteriz. Hammaddenin temin edilmesi  planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından  seçilmiştir. Çevresel etkileri dikkate alınarak sürecin en başından  itibaren hammaddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları Bakanlık tarafından araştırılmıştır.   
Şirketimizin o bölgede yaşayan herkesin görüşlerini hassasiyetle ve  ciddiyetle değerlendirdiğini bilmenizi isteriz. İmalatların  tamamlanması ve liman için gerekli hammaddenin temini sonrasında taş  ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir. Taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı  amaçlarla kullanılacağına dair iddialar asılsız olup "Rize İyidere Lojistik Limanı" projesi ile sınırlı hammadde temini tamamlandıktan  sonra toprak üzerindeki bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak  mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır. "

Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar