Kanuni Sondaj Gemisi, yeni rezervler için Karadeniz'e açıldı

04/05/2021 16:36:47

Karadeniz'deki doğalgaz rezervinin keşfi amacıyla sürdürülen  çalışmalarda bir süredir Filyos Limanı'nda bakım ve onarım çalışmaları  sürdürülen Kanuni Sondaj Gemisi, bu gün itibariyle limandan ayrılarak Türkali Kuyularının bulunduğu bölgeye hareket etti.

İHA'nın haberine göre Karadeniz'de gerçekleştirilecek hidrokarbon  rezervlerini sondajla   çıkartmak için Kasım ayından Filyos Limanı'na  ulaşan Kanuni Sondaj  Gemisi bu gün itibariyle Sakarya Gaz Sahası'na  hareket etti.  Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı envanterine katılan 'Kanuni' sondaj gemisi, 227 metre  uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip ve 11 bin 400 metre derinliğe kadar  sondaj yapabiliyor. 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya  çıkartılması için Sakarya Gaz Sahası'nda ilk etapta 10 adet kuyunun  sondajının tamamlanması bekleniyor.

Fatih Sondaj Gemisi'nin sondajını tamamladığı Sakarya Gaz Sahası'ndaki 10 kuyunun tamamlama ve test işlemleri Kanuni Sondaj Gemisi ile  birlikte ikmal edilecek. Türkali-1 ve Türkali-2 kuyuları kuyu testleri  için hazırlandı Fatih Sondaj Gemisi'nin sondajını tamamladığı Sakarya Gaz Sahası'nda açılmış olan ve açılacak olan 10 kuyunun kuyu tamamlama  ve test işlemleri Kanuni Sondaj Gemisi ile beraber ikmal edilecek.

Öte yandan Karadeniz'deki hidrokarbon rezervlerinin keşfinde  kullanılacak olan Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi de Filyos Limanı'nda bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor.


*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar