Enerjisa Enerji, müşteri işlemlerini mobile taşıdı

04/05/2021 13:35:46

Enerjisa Enerji müşterileri, Online Hizmetler Merkezi ve mobil  uygulaması ile abonelik yaptırma ve abonelik iptali işlemlerini online  olarak gerçekleştirebilecek.

Elektrik dağıtım ve perakende satış şirketi olan Enerjisa Enerji,  müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak üzere geliştirdiği yeniliklere  devam ediyor. Şirket müşterileri abonelik yaptırma ve abonelik iptali  dahil tüm elektrik işlemlerini Online Hizmetler Merkezi ve Enerjisa Mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirebilecek. Bu işlemlerin online  kanallara taşınmasıyla birlikte müşteriler, Hizmet Noktalarına gitmek  zorunda kalmadan işlemlerini gerçekleştirebilecek. Online kanalda  gerekli bilgileri dolduran müşteriler, belge toplama sürecinden de  kurtularak, işlemlerini telefonlarından 7/24 yapabilecek.

Abonelik iptali 3 dakika, yeni abonelik işlemi ise 5 dakikada  tamamlanabiliyor
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Enerjisa Perakende Satış Şirketleri Genel Müdürü Ersin Esentürk, “Türkiye’de 14 ilde 21  milyondan fazla insanımıza elektrik perakende satış hizmeti  sağlıyoruz. Son 10 yılda yaptığımız 1,5 milyar TL’den fazla teknoloji  yatırımı sayesinde bugün sektörde öncü konumdayız. Geçtiğimiz yıllarda  yüzde 4 oranında olan dijital kanal kullanım oranımız, 2020 yılında  artan hizmet çeşitliliği ve pandeminin de etkisiyle yüzde 20  seviyelerine ulaştı ve dijital kanallarımızdan yaklaşık 500 bin işlem  gerçekleşti. Online Hizmetler Merkezi ve mobil uygulama ile abonelik  yaptırma ve abonelik iptali hizmetlerini dijital ortama taşıyarak,  zaman ve kaynakların kullanımı noktasında önemli bir tasarruf  sağladık. Ayrıca müşterilerimiz hizmetlerimize yönelik talep ve geri  bildirimlerini de online olarak bizimle paylaşabiliyorlar. En  önemlisi, müşterilerimiz fiziki kanalları ziyaret etmeden evlerinin  konforunda ödeme işlemleri, abonelik iptali ve diğer taleplerinin yanı  sıra abonelik yaptırma işlemini de kolayca online kanallarımızdan  gerçekleştirebiliyor. Müşterilerimizin memnuniyetini bu sayede daha da  artıracağımıza inanıyoruz" dedi.


*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar