Maden sektörü Ocak-Nisan döneminde 1 milyar 772 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi

04/05/2021 10:57:38

Madencilik sektörü ihracatı bu yılın ilk dört ayında, bir önceki yılın  aynı dönemine göre yüzde 40,2 oranında artarak 1 milyar 772 milyon 904  bin dolara çıktı. Doğal taş ihracatı söz konusu dönemde yüzde 26  artışla 620 milyon dolara ulaşırken, metalik madenler grubunda yüzde 63 artış kaydedildi ve ihracat rakamı 630 milyon 351 bin dolar  seviyesine ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Maden Sektörü Başkanı Rüstem Çetinkaya, sektörün ocak-nisan  performansını değerlendirdi.

Türkiye'nin toplam ihracatına aralıksız katkı veren maden sektörü  pandemi yılının yaralarını sarmaya başladı. Üretim ve istihdam odaklı  çalışan sektörün ihracatı bu yılın ilk dört ayında bir önceki yılın  aynı dönemine göre yüzde 40,2 oranında artarak 1 milyar 772 milyon 904  bin dolar olarak hesaplandı. Metalik madenler ihracatı ocak-nisan  döneminde bir yıl öncesinin aynı dönemine göre ciddi sıçrama  kaydederek yüzde 63 artışla 630 milyon 351 bin dolara ulaştı. Ferro  alyaj grubu ihracatı yüzde 61 artışla 167 milyon dolar olarak  hesaplanırken, doğal taş ihracatı ocak-nisan döneminde bir yıl  öncesine göre yüzde 26 oranında arttı ve 620 milyon dolara ulaştı. Endüstriyel mineraller grubu ihracatı da yüzde 25 artışla 354 milyon  dolar olarak hesaplandı.

"2020'NİN YARALARINI SARMAYA BAŞLASAK DA NAVLUN FİYATLARI CİDDİ ENGEL TEŞKİL EDİYOR"

Sektörün ocak-nisan performansını değerlendiren TİM Sektörler Konseyi Maden Sektörü Başkanı Rüstem Çetinkaya şu ifadeleri kullandı: "Gelen  veriler, sektörümüzün 2020'nin yaralarını hızla sarmaya başladığını  gösteriyor. Bu ivme ile ihracatta 2019 rakamlarını da geçerek kolektif  bir başarıya imza atmak istiyoruz. Metalik madenlerde birim fiyatları  özelindeki artış ihracat rakamlarımıza da olumlu yansıyor. Diğer  yandan ülkemizin hem toplam ihracatının hem de sektör ihracatımızın  önünde ciddi engeller teşkil eden sorunlarımız da yok değil. Navlun  fiyatlarındaki fahiş artışlar, birçok satılmış hazır malzemenin  tahsilatını ve sevkiyatını frenliyor. Doğal taş tarafında büyük  pazarlarımızdan biri olan Hindistan'da vaka sayıları zirve yapmış  durumda. Söz konusu durum ikinci çeyrek itibariyle yavaşlamaya neden  olabilir. İşlenmiş doğal taş özelinde en büyük ihracat pazarlarımızdan  biri olan Suudi Arabistan'la ilgili belirsizlik ortamı da  üreticilerimizin önünü görememesine neden oluyor."

Link

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar