KONUTDER, üçüncü kez Altan Elmas'la yola devam edecek

08/04/2021 17:23:13

Sektörde faaliyet gösteren markalı konutların ortak amaç ve  sıkıntılarını paylaşmak için 2011 yılında bir sivil toplum örgütü  olarak kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği'nde (KONUTDER) iki dönemdir başkanlık görevini sürdüren Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, KONUTDER Olağan Genel Kurulu'nda oy  birliğiyle üçüncü kez KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

Türkiye'deki markalı konutların önemli bir kısmını üreten  firmaların bir araya gelmesiyle ülke ekonomisi ve gayrimenkul sektörü  için yeni fikirler, vizyonlar geliştirmek ve sorunlu alanlara çözüm  üretmek ve sağlıklı büyümesinin önünü açacak bir platform olarak  kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği'nde (KONUTDER) Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleşti. 29 Mart 2017 tarihinden  beri KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Z. Altan Elmas, oy birliğiyle üçüncü kez KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı  seçildi.

"Sektörün sesi olmaya devam"

Üçüncü kez KONUTDER Başkanı seçilen Z. Altan Elmas, "KONUTDER  olarak Türkiye'nin kalkınmasında üzerimize düşen görevi yerine  getirmeye gayret ediyoruz. 3. kez oy birliğiyle başkanlık görevini  birlikte yürüteceğimiz tüm dernek üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan sonra da sektörümüzün sesi olmaya devam edeceğiz" dedi.

"Yabancıya konut satışında rekor kırdıran gelişmeye öncü olduk"

KONUTDER olarak sektörün iyileşmesi ve gelişmesi için önemli  gelişmelere imza attıklarını belirten Elmas  "2018 yılında KONUTDER  talebi ile yabancıya konut satışında vatandaşlık edinimi için gereken 1 milyon dolarlık bedelin 250 bin dolara çekilmesine öncü olduk. Bu  gelişmeyle çok ciddi anlamda vites büyüttük ve yıllık 5 milyar doları  aşan satışlar gerçekleştirdik. Doğrudan yabancı yatırımlarının son  yıllarda oldukça düşmesine rağmen "yabancıya konut satışında" sadece  son 3 yılda 15 milyar dolar, son 6 yılda ise 25 milyar dolar döviz  geliri elde ettik" dedi.

"Yabancı satış gelirini 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflemekteyiz"

Elmas  "Önümüzdeki dönemde yeni teşvikler ve gayretlerle yıllık 5,5 milyar dolara ulaşan yabancı satış gelirini 10 milyar dolara  çıkarmayı hedeflemekteyiz. Uzun vadede ise 20 milyar dolarlık rakamlar  ülkemiz için hiç uzak hedefler değil. Bugünkü mevcut durumda yaklaşık 100 ülke vatandaşına konut satmaktayız ve buna rağmen rakamlar daha  çok düşük seviyelerde. Bu konudaki gayretimizi hükümetimizle birlikte  büyüteceğiz." dedi.

"Pandeminin olumsuz etkilerine rağmen çözüm üretmeye devam  ediyoruz"

Elmas  "Tüm dünya ülkelerini derinden etkileyen pandemiyle  mücadele ettiğimiz şu günler, hepimizi olumsuz etkiliyor. Elbette  ülkemizi ve ekonomimizi de etkiledi. Ekonomiye olan etkileri tüm  sektörlere yansıdı. Bazı sektörler çok olumlu etkilenirken inşaat,  hizmet ve turizm gibi sektörler bu süreçten daha fazla olumsuz  etkilendi. Olumsuzluklarla baş etmede diğer dünya ülkelerinde olduğu  gibi ülkemiz de hükümet desteğini almıştır. Hükümetimiz 2020 yılı  başından beri teşvikler ve etkili tedbirlerle hem ekonomimizi hem de  olumsuz etkilenen sektörlerimizi desteklemiştir. Sektörler de atılan  bu adımları iyileştirme yolunda el ele vererek bir dayanışma örneği  göstermiştir.

"Faizler erişilebilir seviyelerde tutulmalı"

Elmas  "Kasım 2020'den beri tekrar yükselişe geçen salgının bugün 3. dalgasını yaşamaktayız. Ekonominin lokomotifi olan, inşaat ve konut  sektörü başta olmak üzere turizm ve diğer hizmet sektörlere olumsuz  etkileri devam ediyor. Kasım 2020'de faizlerin yükselmesi ve nihai  noktada yüzde 19'a gelmesiyle konut satışları çift taraflı bir baskı  altında kaldı. Bir yandan pandemi, bir yandan faiz artışının olumsuz  etkileri, diğer yandan dünya emtia fiyatlarının ve de ülkemize has bir  hastalık haline gelen döviz kurlarının yükselmesi - bu 4 olumsuz  faktör - bir araya gelerek sektörümüzü oldukça zorlamaktadır. Diğer  yandan maliyetlerin sürekli artması ve bu durumun kaçınılmaz sonucu  olarak, yeni konut fiyatlarına yansıması 1. el konut satışlarını  oldukça baskılamış ve halkımızın yeni ve sağlam konuta erişimini çok  olumsuz etkilemiştir.

Bu noktada hükümetimizden acil beklentimiz, geçmiş yıllarda olumlu  etkisi defalarca görülmüş olan "konut kredi faizlerinin aylık 0,80'li  rakamlara geçici bir dönem için çekilmesi ve bu sübvansiyonun 1. el  konut üretimi ve istihdamı destekleme, sosyal devlet ilkesi gereği  halkın uygun maliyete, imkanları ölçüsünde konut edinebilme"  prensibiyle bir an önce devreye alınmasıdır. Aynı zamanda 2020 Nisan  ve Mayıs aylarında hükümetimizce desteklenen KGF imkanlarının bir  benzerinin 3. dalganın zirvesini yaşadığımız bu günlerde acilen  devreye alınmasını da elzem olarak görmekteyiz" diye konuştu.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar