WGC: Altın Mart ayında ABD faizlerde yükseliş ile kötü performans gösterdi

08/04/2021 15:51:45


Dünya Altın Konseyi (WGC) Mart ayı değerlendirmesinde altının ay  bazında olumsuz performans göstermesinin nedenlerine değindi.

Kuruluşun raporunda, "ABD tahvil faizlerinde keskin artış ile  doların değer kazanması altının son dönemde kötü performans göstermesine  neden oldu. Bununla birlikte ekonomik aktivitede toparlanma ve azalan  altın fiyatıı tüketiciler ve stratejik yatırımcılar için fırsatlar  sunuyor" denildi.

Değerlendirmede önümüzdeki dönemde faiz yükselişlerinin dengelenmesi,  küresel para politikaları, artan para arzı ve enflasyon etkisinin  altında yatırım talebini destekleyebileceğinin altı çizildi.

Ons altının Mart ayında %3 değer kaybettiğine dikkat çeken kurum, Mart sonu itibarıyla 2021 yılı toplamında ise değerli metalin %10'dan  fazla gerilediğini hatırlattı.

WGC verilerine göre, ons altın TL bazında ise Mart ayında %8,3  değer kazanırken, 2021 yılında Mart sonu itibarıyla %0,2 geriledi. Altının performans TL'nin dolara karşı değer kaybından kaynaklandı.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar