TÜRKONFED, SPARK iş birliği ile düzenlediği "Dayanıklı KOBİ'ler, Güçlü Yarınlar" webinar serisinin üçüncü buluşması gerçekleşti

08/04/2021 11:05:34


Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED), iş  dünyasında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi, Türkiye ve Suriye sermayeli KOBİ'lerin dayanıklılıklarının artırılması hedefiyle Hollanda merkezli sivil toplum kuruluşu SPARK iş birliği ile hayata  geçirdiği "Dayanıklı KOBİ'ler, Güçlü Yarınlar" projesi kapsamında  yapılan webinar serisinin üçüncü buluşması, "Pandemi Sürecinde Dijital İnovasyon" temasıyla yapıldı. Haber Spikeri Seda Öğretir'in  moderatörlüğünde yapılan etkinlik, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ural Aküzüm, Manpower Group Türkiye Müdürü Feyza Narlı ve Gemius Türkiye, Yunanistan & MENA Ülke Müdürü İdil Kesten'in  katılımıyla gerçekleşti.   

Ural Aküzüm: "İnovasyonu tüm süreçlerine yayan işletmeler rekabet  avantajı yakalar"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ural Aküzüm, inovasyonun yalnızca yenilik anlamına  gelmediğine dikkat çekerek, "Müşterilerin yaşadığı sorunlar  doğrultusunda stratejik çözümler bulmak ve bunu süreç haline getirmek  de bir inovasyondur. İnovatif yapıyı  ürün, hizmet, pazarlama ve örgüt  yapısında tüm süreçlere yayabilen işletmeler, rekabette avantaj elde  edip yollarına çok daha emin adımlarla devam edebilir" dedi. KOBİ'lerin inovasyon için kullanabileceği yöntemlere de değinen Aküzüm  şunları söyledi, "KOBİ'lerde inovasyon kültürünün benimsenip  geliştirilmesi için çalışma koşullarını ve şirket vizyonunu düzenleyen  bazı yöntemler kullanılabilir. Farklı ekipler arasında fikir  alışverişini güçlendirmek için ortak projeler üretmek, şirket içi  eğitimler, mevcut ve potansiyel müşterileri daha iyi anlamak adına  kullandıkları ürünlerden kullanmak, faaliyet gösterilen pazara ilişkin  detaylı bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri çalışanlar ile paylaşmak, KOBİ'lerin pazarda çok daha kalıcı ve önemli bir yere sahip olmalarına  katkı sağlayacaktır" dedi.

Feyza Narlı: "Veri analitiği ve yapay zekâ ekonomisi yeri  görevleri ortaya çıkaracak"

Dijital değişimin geleceğin mesleklerinin ortaya çıkmasına zemin  hazırladığını belirten Manpower Group Türkiye Müdürü Feyza Narlı, "Veri analitiği ve yapay zekâ ekonomisinin gelişimi ile birlikte  mühendislik, bulut bilişim ve ürün geliştirme alanlarındaki yeni  görevlere yönelik yetenek ihtiyacının artması bekleniyor. Yakın  gelecekte yeni görevlere örnek olabilecek ilk 10 mesleği  veri  analistleri ve bilim insanları, yapay zekâ ve makine öğrenimi uzmanı,  büyük veri uzmanı, dijital pazarlama ve strateji uzmanları, proses  otomasyon uzmanları, iş geliştirme uzmanları, dijital dönüşüm uzmanı,  bilgi güvenliği analistleri, yazılım ve uygulama geliştiriciler ve son  olarak nesnelerin interneti uzmanları olarak sıralayabiliriz. Teknoloji ve dijitalleşmenin, buna bağlı olarak da otomasyonun  gelişimi ile manuel çalışma anlayışını içeren iş kollarına talebin  azalacağı bir gerçek olsa da teknolojinin birçok alanda destekleyici  işlevini sürdüreceğini ve geleceğin mesleği olarak tanımladığımız  alanlarda insani becerilerin önemini koruyacağını düşünüyorum. Elbette  bireysel yetkinliklerin ve becerilerin gelişimi de önem kazanacak"  diye konuştu.

İdil Kesten: "Türkiye'de 26 milyon e-ticaret kullanıcısı var"

Tüm dünyada 10 yıl önce dijital çok hızlı yayılırken Amerika'da 'destruction' yani 'yıkıcı dönüşüm' kelimesinin çok kullandığını  anlatan Gemius Türkiye, Yunanistan & MENA Ülke Müdürü İdil Kesten ise  şunları söyledi: " Bu yıkıcı dönüşümden kazançlı çıkanlar da oldu  kaybolup gidenler de. Üstelik bu dönüşüm hala devam ediyor ve  pandeminin etkisiyle daha da hızlandı. Medya başta olmak üzere  hayatımızın hemen her alanında bu dönüşümü yaşıyoruz. 10 yıl önce  gazeteler müthiş tirajlar yaparken, o gün dijitale yatırım yapmayanlar  bugün çok zorlanıyor. Benzer durum televizyon kanalları için de  geçerli. Hayatımıza YouTube, Netflix gibi onlarca platform girdi. Benzer dönüşüm eğitimden alışverişe her alanda yaşandı. Bugün  geldiğimiz noktada Türkiye'de bugün 26 milyon e-ticaret kullanıcısının  olduğunu görüyoruz. Tabi Türkiye'de e-ticaret pandemiden önce de belli  bir rakama gelmişti, müşteriye ulaşmakta zorlanan KOBİ'ler e-ticaret  kanallarını kullanmaya başlamıştı. Ancak yine de hızlı aksiyon  alanlar, hayat kolaylaştıran uygulama geliştirenler kazandı. Bundan  sonra da öyle olmaya devam edecek."

"Dayanıklı KOBİ'ler, Güçlü Yarınlar Buluşmaları"nın son üç  etkinliği  21 Nisan, 5 Mayıs ve 18 Mayıs saat 15.00'te farklı  temalarla düzenlenecek. Çevrim içi etkinlikler, Link adresi  üzerinden takip edilebilir.

50 KOBİ'ye 1,5 milyon TL fon
Türkiye ve Suriye sermayeli KOBİ'ler arasında birlikte çalışma  kültürünü geliştirmeyi hedefleyen "Dayanıklı KOBİ'ler, Güçlü Yarınlar"  projesi ile KOBİ'lerin afet ve pandemi gibi krizlere karşı  dayanıklılıklarının artırılmasına, dijital dönüşüm süreçlerinin  desteklenmesine, sosyal bütünlük sağlanmasına, ekonomik kapsayıcılığı  artırılmasına ve iş gücü kaybının önlenmesine katkı sunulması da  amaçlanıyor. 25 Türkiye, 25 Suriye sermayeli olmak üzere toplam 50 KOBİ'nin katılacağı proje  eğitim, webinar, eşleştirme ve koçluk  toplantıları olmak üzere dört ana faaliyet alanı üzerinden  gerçekleştirilecek. Katar Kalkınma Fonu - Qatar Fund For Development (QFFD) tarafından finanse edilen sekiz ay süreli proje kapsamında  ayrıca, her bir katılımcı firmaya 30 bin TL olmak üzere toplam 1,5  milyon TL fon sağlanacak. Fon, dijital dönüşüm süreçlerinin  iyileştirilmesi ve projenin eğitim süreçlerinde belirlenen altyapı  eksikliklerinin giderilmesi amacıyla kullanılacak.

*Sizlere daha iyi bir deneyim sunmak için haberleri yapay zeka ile formatlıyoruz. Bu işlemde problem olduğunu düşünüyorsanız haberin orijinal haline bu linkten ulaşabilirsiniz: Formatsız versiyon

Yorumlar